شناسه خبر:69962
1402/3/18 10:24:10

سپهرغرب، گروه سلامت: عضو هیئت‌ مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی ایران گفت: با تولید داروهای بیوتک در کشور، چهار میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی حاصل شده است.

فریدون مهبودی روز چهارشنبه در سومین همایش محصولات بیوتکنولوژی پزشکی و صنایع وابسته در هتل المپیک تهران اظهار کرد: در حال حاضر 36 قلم دارو و واکسن بیوتکنولوژی در کشور تولید شده و 15 دارو و واکسن نیز در مرحله تحقیق و توسعه شرکت‌ها قرار دارد.
وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود تا سال 2030، فروش داروهای بایوتک در جهان به 900 میلیارد دلار برسد، افزود: با تولید داروهای بیوتک، چهار میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی در کشور حاصل شده است.
عضو هیئت‌‌مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی ایران ادامه داد: در حال حاضر 45 شرکت در زمینه تولید داروهای بایوتک در کشور فعالیت دارند‌.
مهبودی با بیان اینکه نیاز به حمایت و رشد صنعت بیوتکنولوژی در کشور داریم، خاطرنشان کرد: اگر کشوری در حوزه صنعت بیولوژیک عقب بیفتد دیگر به راحتی امکان جبران آن را ندارد. اگر امروزه در شرایط مناسبی به لحاظ تولید داروهای بیوتک قرار داریم، ناشی از حمایت 30 سال گذشته است و بنابراین باید با ایجاد بستر برای اقدامات حمایتی، بتوانیم شرایط مناسبی را از جهت دسترسی و قیمت داروها برای مردم ایجاد کنیم.

شناسه خبر 69962