شناسه خبر:73742
1402/6/28 11:56:31

سپهرغرب-گروه اندیشه: جامعه‌شناس و پژوهشگر آمریکایی، چارلز کورزمن در اثر مهم و خواندنی خود با موضوع انقلاب ایران یعنی کتاب «ناگهان انقلاب» طبق یک پژوهش آماری، انقلاب اسلامی را مردمی‌ترینِ انقلاب‌ها معرفی کرد.

 
جامعه‌شناس و پژوهشگر آمریکایی، چارلز کورزمن در اثر مهم و خواندنی خود درباب انقلاب ایران یعنی کتاب «ناگهان انقلاب» طبق یک پژوهش آماری، انقلاب اسلامی را مردمی‌ترینِ انقلاب‌ها معرفی کرد. او در مقدمه می‌گوید که در روند انقلاب بیش از 10 درصد مردم حضور فعالانه داشتند که این رقم در مورد انقلاب فرانسه که کبیر می‌خوانندش 2/5 درصد و درمورد جنبش‌های ضد سیاست شوروی کم‌تر از 1 درصد است. انقلاب ایران، که به رهبری حضرت امام و مجاهدت شخصیت‌های مهم حوزوی و دانشگاهی هدایت می‌شد، یکی از اصیل‌ترین جنبش‌های منطقه و جهان است.

***انقلاب مردمی

امام خمینی (ره) در سخنرانی‌های خود عنوان می‌کردند که انقلاب برای همه مردم است و حتی نمی‌گفتند فقط برای آن‌هایی است که انقلاب را قبول دارند. انقلاب فرانسه را بورژواها به ثمر نشاندند و انقلاب اکتبر روسیه به دست کارگران رقم خورد، اما هیچ طیف و قشری را نمی‌توان صاحب انقلاب اسلامی ایران دانست مگر اینکه بگوییم «مردم» صاحبان انقلاب‌اند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباب ماهیت مردمی انقلاب اسلامی در گفتاری اشاره داشتند: انقلاب اسلامی با کودتا به وجود نیامد، با حرکت نظامی به وجود نیامد، مثل بعضی از انقلاب‌ها که یک عده افسر نظامی رفتند یک حکومتی را برداشتند، حکومت دیگری به جایش گذاشتند؛ نه، این انقلاب به‌وسیله‌ مردم به وجود آمد؛ با عزم مردم، با نیروی انقلاب مردم، با ایمان مردم به وجود آمد؛ با همین نیرو از خود دفاع کرد، با همین نیرو هم باقی ماند و ریشه دواند. این مردم بودند که نترسیدند؛ این مردم ایران عزیز بودند که ایستادگی کردند و مصداق این آیه‌ شریفه شدند: «اَلَّذینَ قالَ لَهُمُ النّاسُ اِنَّ النّاسَ قَد جَمَعُوا لَکُم فَاخشَوهُم فَزادَهُم ایمانًا وَ قالُوا حَسبُنَا اللهُ وَ نِعمَ الوَکیل».

**انقلاب چگونه غیر مذهبی‌ها را با خود همراه کرد؟

رهبر فقید ایران بر خلاف تبلیغات رسانه‌های ضدانقلاب، انقلاب اسلامی را حتی مختص قشر روحانی و مذهبی نمی‌دانست و رنگ و بوی مردمی و ملی به آن بخشیده بود. گرچه حفظ و تعالی ارزش‌های الهی و دینی یکی از غایات عظیم انقلاب اسلامی است، اما باید توجه کرد این مسأله عوارضی چون استکبارستیزی و استقلال را برای کشور به ارمغان آورد که موجب شد سایر مردم؛ ولو آن‌هایی که چندان در گیرودار باورهای مذهبی نیستند از انقلاب اسلامی دفاع کنند و پای کار آن بایستند.

**بستر انقلاب اسلامی فرصتی برای تحقق آرمان آزادی بود

نکته مهمی که درباب پشتوانه مردمی انقلاب وجود دارد این است که قشر کثیری از مردم در وجود جمهوری اسلامی، ثمره تلاش‌ها و مجاهدت‌های خود و نسل‌های قبل‌تر را می‌بینند و نسبت به آن نوعی حس مالکیت دارند. در توضیح این موضوع باید گفت، انقلاب اسلامی با تأکید بر ارزش‌های ازلی و ابدی نظیر استقلال، عدالت، مبارزه با ظلم و... توانست طیف گسترده‌ای از مردم را با خود همراه سازد و ایرانیان در بستر انقلاب اسلامی نیز این فرصت را یافتند تا پس از قرن‌ها تحقیر و استعمار، آزادی و استقلال را زیر سایه این انقلاب درک کرده و الهامی برای جهانیان باشند.

**نیروی مردمی انقلاب را امروزه به غیر از ایران می‌توان در کشورهای محور مقاومت مشاهده کرد

مردمی بودن انقلاب را باید در جایی دید که اگر تهدید علیه کشور و نظام رخ دهد، اولین کسانی که در مقابل این تهدید برمی‌خیزند، مردم هستند. در دهه‌های اخیر دشمن به بهانه‌های زیادی بستر آشوب را در کشور فراهم آورد و کلیشه مردمی بودن این فتنه‌ها و آشوب‌ها را در رسانه‌هایش بازتاب داد، اما مقابله مردمی با این خرابکاری‌ها معنای حقیقی مردم در کشور را نشان داده و فتنه‌هایی که به بهانه آزادی مردم شروع شدند را در نطفه خفه کرد. راهپیمایی‌های 22 بهمن، 9 دی، روز قدس و تشییع پیکر شهدا که با حضور جمعیت میلیونی ایرانیان همراه است، نوعی تجدید بیعت و وفاداری با نظام است. ضمن اینکه جنبه فراملی بودن انقلاب اسلامی، مردم‌سازی را به خارج از مرزها برده و نیروی مردمی انقلاب را امروزه به غیر از ایران می‌توان در کشورهای محور مقاومت مشاهده کرد.

 

شناسه خبر 73742