شناسه خبر:73775
1402/6/30 11:00:16

سپهرغرب، گروه کشاورزی: بازار مرغ در آرامش است و قیمت به نرخ ستاد تنظیم بازار برگشته است.

بازار مرغ این روزها به افزایش‌های چند وقت پیش پایان داده و در حالت تعادل به سر می‌برد قیمت‌ها به نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار برگشته است، فراوانی از دیگر مولفه‌های بازار است که در هر مغازه و فروشگاهی مرغ به وفور یافت می‌شود.

مرغ در فروشگاه‌های زنجیره‌ای کیلویی 75 هزار تومان به فروش می‌رود و هیچ مشتری دست خالی برنمی‌گردد، این در حالی است که طی یکی دو ماه گذشته قیمت مرغ تا کیلویی 100 هزار تومان هم بالا آمده بود و بعضاً صف‌های طولانی برای خرید بسته می‌شد.

*دو عامل کاهش قیمت مرغ

کارشناس بخش کشاورزی گفت: دو عامل مهم در کاهش قیمت مرغ تأثیر داشت نخست اینکه جوجه‌ریزی توسط مرغداران افزایش یافت به طوری که ماهانه به بیش از 130 میلیون قطعه رسیده و این تولید بیش از نیاز کشور است.

علی جمشیدی افزود:‌ پیش از این تولید کم شده بود میزان جوجه‌ریزی در اسفند سال گذشته به زیر 100 میلیون هم رسیده بود که اثر خود را به‌صورت کاهش تولید در بازار نشان داد.

وی عامل دوم کاهش قیمت را بهبود وضعیت تأمین خوراک مرغ عنوان کرد و گفت:‌ واردات خوراک شدت بیشتری پیدا کرده و نیاز مرغداران تأمین می‌شود و یا حداقل از نظر روانی وضعیت مطلوبی بر بازار داشته است.

*هر هفته یک کشتی نهاده در بنادر تخلیه می‌شود

دو روز پیش هم قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در تجارت اعلام کرد: شرکت پشتیبانی امور دام تاکنون 10 کشتی کنجاله سویا خریداری کرده که هر هفته یک کشتی در بنادر ایران پهلوگیری و محموله آن تخلیه می‌شود.

علیرضا پیمان‌پاک گفت: مشکل اصلی تأخیر در توزیع نهاده‌های دامی تأمین ارز مورد نیاز بود که ارز مورد نیاز تامین شده و به‌زودی مشکل تأمین نهاده‌های دامی هم برطرف می‌شود.

وی گفت: تا پایان آذرماه، روزانه پتج هزار تن نهاده دامی بین تولیدکننده‌ها توزیع می‌شود و شرکت‌های داخلی هم متعهد شده‌اند هشت هزار تن نهاده دامی مورد نیاز داخل را تأمین کنند.

قائم مقام تجارت و تنظیم بازار وزیر کشاورزی افزود: برخی مجموعه‌های واردکننده هم قراردادهایی با هند و ترکیه برای واردات کنجاله سویا منعقد کرده‌اند.

به گفته کارشناسان ظرفیت تولید سه میلیون تن مرغ در کشور وجود دارد که می‌توان تا یک میلیون تن به کشورهای دیگر صادر کرد.

شناسه خبر 73775