شناسه خبر:73804
1402/6/30 11:45:41

سپهرغرب، گروه خبر: معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای همدان گفت: با توجه به شرایط خشک‌سالی، در سال آبی جاری از بهره‌برداری چاه‌های غیر مجاز در سطح این شهرستان جلوگیری و با برداشت‌های بدون مجوز مطابق مقررات برخورد می‌شود.

به گزارش سپهرغرب و به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای همدان، مرتضی احمدی‌رحمت با اشاره به اینکه عواقب هرگونه سرمایه‌گذاری روی این چاه‌ها برعهده مالکان است، افزود: امسال و سال آینده به‌شدت پیگیر نصب کنتور برای چاه‌های مجاز هستیم و میزان برداشت این چاه‌ها متناسب با پروانه بهره‌برداری، مدیریت می‌شود.

وی اظهار کرد: دستور قضائی برای قطع برق و پلمب چاه‌های کشاورزی که همکاری لازم برای نصب کنتور را ندارند، گرفته شده است.

احمدی‌رحمت تصریح کرد: به‌منظور مدیریت برداشت از آب‌های زیرزمینی، از ابتدای اجرای طرح هوشمندسازی چاه‌های آب تاکنون یک‌هزار و 65 دستگاه انواع کنتور هوشمند روی چاه‌های شهرستان همدان نصب شده است.

وی با اشاره به اینکه کنتورهای مذکور در سطح شهرستان همدان نصب شده است، افزود: به‌منظور جلوگیری از برداشت‌های غیر مجاز، از ابتدای سال جاری تاکنون با افزایش چشمگیر به نسبت سنوات قبل تا این تاریخ، 90 درصد هدف‌گذاری سال جاری به تعداد 186 دستگاه کنتور روی چاه‌های آب شهرستان نصب شده و این تعداد تا پایان سال به 207 دستگاه افزایش می‌یابد.

احمدی‌رحمت با اشاره به اینکه 67 حلقه چاه غیر مجاز دیگر نیز امسال مسدود شده است، اظهار کرد: با انسداد این تعداد چاه بیش از یک میلیون و 300 هزار متر مکعب از برداشت‌های غیر مجاز جلوگیری شده است.

وی عنوان کرد: با اجرای طرح تعادل‌بخشی از سال 1393 تاکنون، 894 حلقه چاه غیر مجاز مسدود و از حدود 27 میلیون متر مکعب برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی شهرستان جلوگیری شده است.

احمدی‌رحمت بیان کرد: چاه‌های مجاز مکلف به نصب کنتور هستند و چاه‌های بدون کنتور مجاز به بهره‌برداری نیستند.

شناسه خبر 73804