شناسه خبر:74236
1402/7/12 09:36:22

کار فعالسازی واحدهای نیمه‌فعال یا راکد در استان‌ کردستان آغاز شده و امید می‌رود این طرح با حمایت جدی دولت به سرانجامی خوش برسد.

از روزی که سال 1402 به نام «مهار تورم و رشد تولید» نام‌گذاری شد، عزمی جدی در کشور و به‌ویژه در دولت برای تحقق این شعار ایجاد شد تا با خودکفایی، پایه‌های اقتصاد مملکت استوارتر گردد.

 

در این رهگذر قاعدتاً چالش‌هایی نیز از گذشته تاکنون وجود داشته و دارد؛ موضوعاتی چون تامین‌ مواد اولیه، فناوری و تجهیزات روز، نوسانات نرخ ارز، پرداخت حقوق کارگران، تسهیلات بانکی و... از اساسی‌ترین دغدغه‌های پیش روی تولید ملی است.

 

مشکلاتی که طی سال‌ها انباشته شده و موجب تعطیلی واحدهای تولیدی و صنعتی بسیاری شده و برخی نیز به شکل نیمه فعال و یا با ظرفیت اندک به تولید خود ادامه دادهاند.

 

تغییر این شرایط، دستور کار دولت سیزدهم در تمامی استان‌ها بوده و کوشش شده تا با فعالسازی مجدد واحدهای راکد و یا به ظرفیت رساندن کامل آن‌ها چرخ‌های توسعه و رشد اقتصادی با سرعت بیشتری به حرکت درآید.

 

در همین راستا نعمت‌اله رضایی مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید در سفر خود به استان کردستان گفت: این صندوق از یک هزار واحد راکد و نیمه‌فعال در سراسر کشور در قالب نهضت احیا حمایت خواهد کرد.

 

خوشبختانه این رویکرد در استان کردستان نیز وجود دارد و بخش اقتصادی دولت قصد دارد تا با حمایت از این قبیل واحدها، جانی تازه به اقتصاد کردستان ببخشد.

 

چنانچه سیدکمال حسینی؛ مدیرکل هماهنگی امور سرمایه‌گذاری استانداری کردستان نیز خبر از برگزاری جشنی موسوم به جشن احیا (احیای واحدهای تولیدی راکد و نیمه‌فعال) در استان داده است؛ طرحی که طی آن پس از بازدید و شناسایی واحدهای مدنظر در اولویت احیا قرار می‌گیرند تا به‌چرخه تولید بازگردند.

 

همچنین علی نوری، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان هم چندی پیش از بازگشت 20 درصد واحدهای راکد به چرخه تولید و نیز تصویب 1500 میلیارد ریال برای حمایت از واحدهای تولیدی خبر داده بود.

 

رضایی، مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید کشور هم به تدوین‌ مدل‌های‌ مختلف برای تسهیل اجرای طرح‌های راکد در قالب نهضت احیا اشاره کرده و از حمایت‌های‌ گسترده استانداری و فرمانداری‌ها در سطح کشور و البته‌ استان کردستان برای نیل به این‌ موضوع خبر داده است.

 

به گفته وی؛ مقرر است در سال جاری 70 هزار طرح در کشور مورد حمایت قرار گیرد و 1٤ هزار میلیارد تومان تسهیلات به این طرح‌ها پرداخت و براساس اولویت از این طرح‌ها حمایت خواهد شد.

 

موضوع امیدوارکننده دیگر برای استان کردستان این است که در قالب اجرای طرح‌ نهضت احیا قرار است در هر شهرستان حداقل دو واحد تولیدی راکد یا نیمه‌فعال مورد حمایت قرار بگیرند.

 

این قضیه زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بدانیم صندوق کارآفرینی امید کردستان به‌ گفته نعمت‌اله رضایی طی دو سال عمر دولت سیزدهم بیش از دو هزار و 500 فقره تسهیلات پرداخت و بیش از هفت هزار فرصت شغلی در قالب این طرح‌ها ایجاد و یا تثبیت کرده و قرار است در سال جاری بیش از 1500 فقره تسهیلات پرداخت و زمینه ایجاد سه هزار فرصت شغلی را فراهم کند.

 

با این تفاسیر به‌نظر می‌رسد در صورت جدیت دولت و صندوق کارآفرینی امید به‌عنوان بانک عامل در ارائه این حمایت‌ها، به تدریج شاهد خروج استان کردستان از چاله تولید و صیقل خوردن‌ چرخ‌های حرکت توسعه در این منطقه خواهیم بود.

شناسه خبر 74236