شناسه خبر:78799
1402/11/4 12:10:21

رئیس پلیس‌ راه استان همدان از به صفر رسیدن فوتی‌های تصادفات محور غار علیصدر- بیجار خبر داد.

سرهنگ علی فکری اظهار کرد: محور غار علیصدر- بیجار در 9 ماهه امسال دارای 35 فوتی و 128 مجروح تصادفی بوده است که با چهارخطه شدن، ایمن‌سازی و آرام‌سازی این محور خوشبختانه طی دو ماه گذشته هیچ مورد فوتی در این محور نداشته‌ایم و به‌طور قطع آمار تصادفات این محور در سال آینده کاهشی خواهد بود.

وی بیان کرد: راه‌های استان همدان به نسبت راه‌های کل کشور ایمن‌ترین راه‌ها بوده و بهترین راه‌ها در حوزه استان همدان است و این امر موجب شده رانندگان در حوزه راه‌های همدان دارای افزایش سرعت باشند که باید در این رابطه با حد متوسط کردن سرعت دوربین‌ها، میزان سرعت را کاهش دهیم.

فکری با بیان اینکه اتفاقات خوبی در حوزه راه‌های درون‌شهری و برون‌شهری به‌ویژه حوزه برون‌شهری استان همدان افتاده است، گفت: طی دو ماه گذشته به‌علت شرایط جوی میزان ترددهای برون‌شهری استان همدان با 9 میلیون و 555 هزار تردد به نسبت سال گذشته پنج درصد افزایش داشته اما با وجود این ترددهای بالا با اتفاقات خوبی که در حوزه راه‌های استان همدان افتاده، به نسبت سال گذشته میزان تصادفات برون‌شهری 6 درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به محور فیروزان- نهاوند، مطرح کرد: درحال حاضر 15 کیلومتر محور 35 کیلومتری فیروزان- نهاوند چهارخطه شده و 20 کیلومتر آن هنوز دوخطه است که در کمتر از 10 روز در محدوده هفت تصادف فوتی داشته‌ایم؛ بنابراین چهارخطه شدن 20 کیلومتر باقی‌مانده بسیار ضرورت دارد.

رئیس‌ پلیس‌ راه استان همدان افزود: پیش از این محور فیروزان- نهاوند یک محور فرعی بود و اکثر رانندگان از مسیرهای دیگر برای تردد استفاده می‌کردند، اما اکنون این محور مسیر تردد بسیاری از کامیون‌ها و خودروهای عبوری کرمانشاه به سمت مرکز شده؛ بنابراین نیاز است چهارخطه شدن مابقی این محور در دستور کار قرار گیرد. در ضمن اگر در این محور میزان سرعت را کنترل کنیم، تصادفات در راه‌های فرعی و روستایی این مسیر به‌شدت کاهش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه 52 درصد تصادفات به‌علت واژگونی است و سرعت حد متوسط برای دوربین‌ها تعریف نشده است، یادآور شد: در رابطه با خطر تصادفات، دوربین‌ها حتماً باید روی سرعت متوسط بروند که در این رابطه به دوربین‌های از خندان تا ملایر، سرعت حد متوسط زده شده و نیاز است به چند دوربین اکتفا نشود؛ در تمامی آزادراه‌ها و سایر محورهای استان نیز نسبت به این امر مهم اقدام شود.

فکری در ادامه تصریح کرد: طی 9 ماهه سال گذشته در استان همدان 315 نفر جانباخته تصادفات جاده‌ای داشته‌ایم که این آمار در سال‌ جاری با کاهش 6 درصدی به 298 نفر رسیده است و قول می‌دهیم ظرف دو یا سه ماه آینده با همکاری همه دستگاه‌ها به‌ویژه راهداری، هلال‌احمر و اورژانس جاده‌ای و حمایت‌های استاندار، این میزان کاهش فوتی‌های تصادفات جاده‌ای در سطح استان را به 12 درصد (طبق درخواست ناجا و وزارت کشور) برسانیم.

وی یادآور شد: در حوزه تصادفات جرحی جاده‌ای استان همدان نیز طی 9 ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته معادل 25 درصد و در تصادفات خسارتی جاده‌ای 29 درصد کاهش داشته‌ایم.

 

 

شناسه خبر 78799