شناسه خبر:79640
1402/11/30 10:03:52
مدیر امور منابع آب ساوه:

دبی ورودی «الغدیر» پنج برابر شد

مدیر امور منابع آب شهرستان ساوه گفت: با وجود پنج برابر شدن میزان دبی ورودی به سدالغدیر ساوه اما تاثیر چندانی در افزایش میزان حجم آب ذخیره شده در دریاچه این سد نداشته است.

مجید امیرحسینی، اظهار کرد: از ابتدای سال آبی جاری (اول مهرماه 1402) تاکنون 83 میلیمتر در این شهرستان باران باریده است که 33 میلیمتر آن مربوط به بارش روزهای گذشته است.

وی با اشاره به کاهش پنج درصدی میزان بارندگی پائیز امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته گفت: میزان بارش‌های صورت گرفته در سال آبی جاری نسبت به بلندمدت نیز با کاهش 33 درصد مواجه است.

امیرحسینی در ادامه گفت: در حال حاضر میزان دبی ورودی آب به سد الغدیر ساوه 6 متر مکعب بر ثانیه است که نسبت به قبل از بارندگی‌های اخیر، افزایش پنج برابری داشته است. در حال حاضر حجم آب ذخیره شده در دریاچه سد افزون بر 21 میلیون متر مکعب است.

وی بیان کرد: از آنجا که حوضه آبی سد الغدیر ساوه وسیع است لذا پیش‌بینی می‌شود که با گذشت حداقل 10 روز پس از وقوع بارش‌ها این سد آبگیری ناشی از بارش‌های اخیر را آغاز کند و میزان دبی ورودی آب تا حدودی افزایش یابد.

گفتنی است، سد الغدیر ساوه با 265 متر طول تاج و حجم 277 میلیون مترمکعب آب از نوع دو قوسی بتنی است که در سال 72 با هدف تأمین برق و آب کشاورزی 23 هزار هکتار از اراضی این شهرستان احداث شد.

 

 

 

شناسه خبر 79640