شناسه خبر:79967
1402/12/9 11:29:01

سپهرغرب، گروه زیست‌بوم: یک کارشناس حیات وحش گفت: سگ‌های گله و همچنین تخریب زیستگاه ازجمله جاده‌ها و معادن اصلی‌ترین تهدیدات کاراکال در کویرهای مرکزی ایران هستند.

یکی از ارزشمندترین گونه‌های گربه‌سانی که در کشور ما زندگی می‌کند، کاراکال است؛ کاراکال یک گونه تقریباً وحشی است که اندازه متوسطی دارد و کمی از یوزپلنگ کوچکتر اما سایر گربه‌های وحشی مانند گربه پالاس و گربه شنی و... بزرگتر است. این گونه در آسیا و آفریقا یافت می‌شود اما در کشور ما زیستگاه آن در کویرهای مرکزی است.

در رابطه با این جانور ارزشمند، کارشناس حیات وحش گفت: کاراکال بین هشت تا 18 کیلوگرم وزن دارد و بین 15 تا 20 سال عمر می‌کند. بدن این جانور بر خلاف یوز و یا پلنگ بدون خط و کاملاً یک دست است. کاراکال دارای گوش‌های بزرگ مثلثی است که روی آن گوش‌ها یک دسته مو است. ساختار گوش و ساختار بدن آن باعث شده تا با شرایط بیابانی کاملاً سازگاری پیدا کند.

مهدی زارع خورمیزی؛ ادامه داد: پرش‌های عمودی کاراکال به چهار متر می‌رسد و از همین طریق می‌تواند پرندگان را شکار کند. تغذیه آن از پرندگان و جوندگان است و رنگ آن نیز زرد یا نخودی رنگ است.

وی در رابطه با تهدیدات کاراکال توضیح داد: سگ‌های گله و همچنین تخریب زیستگاه ازجمله جاده‌ها و معادن اصلی‌ترین تهدیدات این گونه در کویرهای مرکزی ایران هستند. 

شناسه خبر 79967