شناسه خبر:80500
1402/12/21 13:33:07

آموزش و پرورش درباره ساعت آغاز به کار مدارس در رمضان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: مدیران مدارس می‌توانند به اقتضای شرایط نسبت به شروع ساعت کار مدرسه با یک ساعت تأخیر اقدام کنند.

وزارت آموزش و پرورش در خصوص اجرای آموزش در ایام ماه مبارک رمضان و توصیه‌های مدیریتی اطلاعیه‌ای صادر کرد.

در این اطلاعیه آمده است: با توجه به حلول ماه مبارک رمضان در دهه آخر اسفند ماه سال جاری و تقارن آن با آغاز بهار طبیعت و تعطیلات نوروز و با عنایت به ضرورت رعایت حال دانش‌آموزان روزه دار و بهره‌مندی بیشتر معنوی در این ماه پر خیر و برکت بویژه در ساعات فعالیت مدارس، ضرورت می‌داند به مدیران ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها، مناطق و مدارس مواردی را توصیه کند.

 

شایسته است مدیران با استفاده از ظرفیت مشورت و مشارکت شورای معلمان و انجمن اولیا و مربیان و با تصویب شورای مدرسه، نسبت به هماهنگی و اجرای هرچه مطلوب‌تر تصمیمات اتخاذ شده، در این ایام اقدام کنند.

 

با توجه به شرایط جسمانی دانش‌آموزان روزه دار و ضرورت زمینه‌سازی برای استفاده مطلوب از برکات عبادی و معنوی این ماه، شایسته است طی مصوبه شورای مدرسه، معلمان از اجرای هرگونه آزمون مؤثر در ارزشیابی تحصیلی و کلاسی دانش‌آموزان در این ماه مبارک خودداری کنند.

 

ارائه تکالیف و کار در منزل به دانش‌آموزان را محدود و درس تربیت بدنی، با ورزش‌های سبک اجرا شود.

 

مدیران مدارس می‌توانند به اقتضای شرایط (اوقات شرعی، موقعیت جغرافیایی، نوع مدرسه و…) با توجه به نظرات معلمان، دانش‌آموزان و اولیای ایشان، ضمن اجرای کامل برنامه درسی و رعایت ساعات مصوب آموزشی هر دوره، نسبت به شروع ساعت کار مدرسه با یک ساعت تأخیر اقدام کنند.

 

برگزاری برنامه‌های مذهبی، تربیتی و امیدآفرین با مشارکت معلمان، دانش‌آموزان و اولیا نظیر اجرای نمازهای جماعت در مدرسه، برگزاری مراسم ادعیه و سخنرانی بویژه مراسم شب‌های قدر و احیا و سایر برنامه‌های فرهنگی و تربیتی از جمله نکات مورد نظر است که برنامه ریزی و اجرای آن به مدیران نیز تاکید می‌شود.

 

امید است برنامه‌های پیش‌بینی شده شورای مدرسه برای این ماه، به‌گونه‌ای تنظیم و اجرا شود که ضمن تشویق اعتقادی دانش‌آموزان به روزه داری و تشویق آنان به حفظ و رعایت شئونات دینی و مذهبی، زمینه‌های توسعه و درک فرهنگ اسلامی و حب نبی مکرم اسلام حضرت محمد (ص) و ائمه اطهار (ع) و دستورات ایشان را بیش از پیش در میان معلمان و دانش‌آموزان فراهم کنند و به یقین نقش مدیران مدارس در تحقق این امر مهم، بسیار اساسی و مؤثر است.


منبع: خبرگزاری مهر

شناسه خبر 80500