شناسه خبر:81020
1403/1/18 15:49:19

استاندار مرکزی گفت: تمام دستگاه‌های اجرایی استان باید برنامه‌ای را در راستای ستاد جوانی جمعیت تا پایان فروردین ماه اعلام کنند و حتماً دستگاه‌ها دو کار ویژه و هدف ویژه برای خود در این زمینه برای شش ماه نخست سال تعریف کنند.

فرزاد مخلص‌الائمه در نشست ستاد بحران جمعیت استان مرکزی اظهار داشت: کمیته‌بندی که در سطح استان برای ستاد جمعیت انجام شده عموماً باید تسهیل‌گری بین دستگاه‌ها و حساب‌کشی از دستگاه‌ها داشته باشد و از دستگاه‌ها خواسته شود وظایف خود را دنبال کنند.
وی افزود: نقش ستاد مردمی و جبهه مردمی در مسئله جمعیت بسیار مهم است و معتقدیم جبهه مردمی موفقیت قابل توجهی داشته است و به عنوان قلب ستاد جوانی جمعیت قلمداد می‌شود. بنابراین دستگاه‌های اجرایی باید با این ستاد همکاری لازم را داشته باشند، شهرهایی که موفق به تشکیل ستاد مردمی نشدند تا پایان فروردین ماه فرصت دارند این ستاد را تشکیل دهند و اقدامات خود در این ستاد را به بنده ارسال کنند.
استاندار مرکزی تصریح کرد: بیت‌الزهراها در ذیل جبهه‌های مردمی قرار دارند، که یکی از طرح‌های آنها در حوزه فرهنگ‌سازی است، در این حوزه وضعیت متنوعی را برای خود تعریف کردند که یکی از وظایف آنها در حوزه فرزندداری و فرزندآوری است که نیاز به حمایت دستگاه‌ها دارند و لازم است دستگاه‌ها همکاری مناسبی داشته باشند تا شاهد توسعه بیت‌الزهراها باشیم.
مخلص‌الائمه با بیان اینکه تمام دستگاه‌های اجرایی استان باید برنامه‌ای را در راستای ستاد جوانی جمعیت تا پایان فروردین ماه اعلام کنند و حتماً دستگاه‌ها دو کار ویژه و هدف ویژه برای خود در این زمینه برای شش ماه نخست سال تعریف کنند، گفت: بحث جمعیت و جوانی جمیت تنها در حوزه فرزندآوری مطرح نیست به ویژه در استان مرکزی که با آسیب‌های اجتماعی درگیر است و باید این آسیب‌ها برطرف شود.
وضعیت مطلوب در بحث موالید برای استان مرکزی
پروین مفتح‌زاده در این نشست اظهار داشت: وضعیت مطلوب در بحث موالید برای استان مرکزی در 9 ماهه سال گذشته 11 هزار و 34 فرزند بود اما تعداد موالید استان مرکزی در 9 ماهه سال گذشته 9 هزار و 555 نفر است که منفی 14.4 درصد از مطلوب عقب ماندگی داریم، استان مرکزی در کاهش موالید در بین پنج استان، رتبه نخست را دارد.
وی افزود: استان مرکزی در مواردی قرار بود به شیب نزولی 18.5 درصد در 9 ماه برسد اما شیب به 13.4 درصد رسید این در حالی است که از 5.1 درصد شیب نزولی استان جلوگیری شده است و جزو 16 استان موفق در حوزه شیب نزولی بودیم که در این زمینه رتبه سیزدهم را به خود اختصاص داده است.
مدیرکل دفتر زنان و خانواده استانداری مرکزی تصریح کرد: استان مرکزی نخستین استان در تشکیل ستاد جمعیت است و ذیل ستاد جمعیت استان ستاد جمعیت شهرستان وجود دارد.
لازمه بحث جوانی جمعیت تامین زمین است
عباس یوسف‌زاده در این نشست اظهار داشت: لازمه بحث جوانی جمعیت تامین زمین است که زمین‌های زیادی در شهرستان‌های استان الحاق شده است،40 هکتار در خمین و 50 هکتار در محلات و مامونیه به شهرستان‌ها الحاق شد و به تامین زمین در اجرای طرح اقدام ملی مسکن کمک کرد.
وی با بیان اینکه بیشترین تلاش این اداره کل در سال گذشته، برای تامین مسکن در اراک و شهرهای جدید بود، افزود: قرار بود 900 قطعه زمین در شهر جدید امیرکبیر برای اراک تامین شود اما به علت تاخیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در آماده سازی زمین عملیاتی نشد.
سرپرست راه و شهرسازی استان مرکزی بیان کرد: برنامه امسال برای جوانی جمعیت، استفاده از گروه ساخت است و دیگر انبوه سازی از دستور کار این اداره کل خارج شده است، اجرای طرح جوانی جمعیت در همه شهرهای استان، مورد اهتمام است. درصدی از سایت مسکونی در استان برای جوانی جمعیت، ایثارگری و محرومان پیش بینی شده است.
یوسف زاده ادامه داد: سال گذشته در حوزه تامین زمین عقب‌ماندگی داشتیم و خیلی موفق نبودیم اما هدف ما این است در سه ماه امسال بحث جوانی جمعیت را نهایی کنیم و واگذاری را انجام دهیم.
نقشه راه ستاد جمعیت استان مرکزی طراحی شد
حجت‌الاسلام رضا تاج‌آبادی در این نشست اظهار داشت: نقشه راه ستاد جمعیت استان سال گذشته طراحی شد و در شورای فرهنگ عمومی تصویب مورد تصویب قرار گرفت، استان مرکزی در حوزه جمعیت اوضاع خوبی ندارد، به فرموده مقام معظم رهبری جمعیت مسئله‌ای است که ریشه در فرهنگ دارد و نباید به مسائل اقتصادی گره بخورد.
دبیر ستاد جمعیت استان مرکزی افزود: در کنار پایگاه‌های سلامت هر محله باید یک مرکز نفس هم فعال باشد و در زمینه جمعیت و فرزندآوری مشاوره ارائه دهند.
آمادگی قرعه‌کشی بین 729 متقاضی زمین در شهر جدید امیرکبیر
محمد براتی اظهار داشت: آمادگی قرعه کشی بین 729 متقاضی زمین در شهر جدید امیرکبیر از ایام‌الله دهه فجر آماده وجود داشت، اما به دلیل اینکه تعداد حدود 170 متقاضی در شهر امیرکبیر اضافه شد مقرر گردید این تعداد هم جزو قرعه‌کشی قرار گیرند.
مشاور مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید امیرکبیر و مهاجران افزود: در حال حاضر حدود 900 متقاضی در شهر جدید امیرکبیر وجود دارد و آماده قرعه‌کشی برای واگذاری زمین در شهر جدید امیرکبیر هستیم، تنها اولویت در واگذاری زمین بین 900 متقاضی نیز برای شخص خانواده 8 فرزندی بود که برگه واگذاری به آنها انجام شد.

شناسه خبر 81020