شناسه خبر:81039
1403/1/19 22:32:16

در پی یک دادخواهی سنخی (شکایت جمعی) که با شکایت دو زن محجبه آمریکایی آغاز شد، مقرر شده است پلیس نیویورک 17.5 میلیون دلار به زنان محجبه‌ای غرامت بپردازد که مجبور شده‌اند به دستور پلیس برای عکس‌برداریِ ثبت هویت، حجاب خود را بردارند.

در این دادخواهی سنخی که در سال 2018 آغاز شده، استدلال شده است که آزادی مذهبی شاکیان، «جمیله کلارک» و «آروا عزیز» نقض شده است.

وکلای این پرونده می‌گویند بر اساس توافق در این پرونده بیش از 3600 نفر غرامت دریافت خواهند کرد.

در همین حال، مقام‌های شهری نیویورک گفته‌اند این پرونده به «اصلاحاتی مثبت» منجر شده است.

پلیس این شهر چهار سال پیش سیاست خود را در زمینه حجاب تغییر داد.

توافق پرداخت غرامت باید به تایید قاضی فدرالی برسد که بر این پرونده نظارت می‌کرد.

بر اساس اسناد دادگاه، کلارک هنگامی که مجبور به برداشتن حجاب خود شده، گریه می‌کرده و التماس می‌کرده که پلیس بگذارد حجابش را به سر کند.

کلارک در بیانیه‌ای که روز جمعه منتشر کرد، گفت: از اینکه در احقاق حق هزاران نفر نیویورکی نقشی داشته‌ام به خودم می‌بالم. حالا مشخص شده که تمام این سال‌ها که می‌گفتم مجبور کردن من به برداشتن حجابم هنگام عکاسی برای ثبت هویت اشتباه بوده، حق با من بود. امیدوارم که هیچ نیویورکی هرگز مجبور نشود این شرایط را تجربه کند.

به گزارش بی‌بی‌سی، اداره حقوقی شهر نیویورک در بیانیه‌ای به روزنامه نیویورک‌تایمز گفته است توافق برای پرداخت غرامت، توازنی میان احترام به عقاید مذهبی و عمل به قوانین مهم مربوط به عکس‌برداری توسط پلیس است و این راه حل بیشترین منافع تمام طرف‌ها را تأمین می‌کرد.

انتظار می‌رود غرامت 17.5 میلیون دلاری میان هزاران شاکی قسمت شود. وکلای پرونده می‌گویند هر فرد واجد شرایط می‌تواند بین 7000 تا 13 هزار دلار غرامت دریافت کند.

شورای روابط آمریکایی اسلامی، بزرگترین گروه حامی حقوق مسلمانان در آمریکا نیز از این اقدام حمایت کرده است.


منبع: خبرگزاری ایسنا

شناسه خبر 81039