شناسه خبر:81074
1403/1/19 18:33:54

همدان چهارمین استان کشور با پایین‌ترین نرخ تورم کالاهای غیر خوراکی و خدمات حدود 33.1 درصدی در اسفندماه سال 1402 شناخته شد.

جدیدترین گزارش مرکز آمار از نرخ تورم سالیانه کالا به تفکیک استان‌های کشور نشان می‌دهد که استان کرمان با 43.2 درصد بالاترین نرخ تورم این گزارش را در اسفندماه سال گذشته داشته و به‌ترتیب نیز استان‌های سیستان بلوچستان با 25 درصد تورم، بوشهر با 29.7 درصد تورم، زنجان با 30.6 درصد تورم و همدان با 33/.1 درصد نرخ تورم چهار استان کشور با پایین‌ترین نرخ تورم کالاهای غیر خوراکی و خدمات شناخته شده‌اند.

همچنین براساس همین گزارش در 19 استان کشور تورم کالاهای غیر خوراکی و خدمات بالاتر یا برابر 41 درصد اعلام شده که این امر بیانگر کاهش فاصله میان تورم کل و تورم استانی همچنین نزدیک بودن تورم استان‌ها به یکدیگر است.

این شرایط درحالی است که طی دو سال گذشته بنا بر گفته استاندار همدان دولت به مسائل اقتصادی و کنترل تورم اهتمام ویژه داشته و این مهم در استان همدان نیز مورد توجه جدی واقع شده؛ به‌طوری که با تشکیل کمیته رصد تورم در استان شاهد رشد منفی تورم این استان در ماه پایانی سال گذشته هستیم.

در همین راستا رئیس برنامه‌و‌بودجه استان همدان گفت: خوشبختانه با مدیریتی که توسط تیم اقتصادی استان در راستای کنترل قیمت‌ها در پایان سال صورت گرفته، نرخ تورم استان در اسفندماه 33 درصد اعلام شده که همدان را در زمره استان‌هایی با کمترین درصد نرخ تورم قرار داده است.

تورج الوانیان اظهار کرد: در نرخ تورم خدمات و کالاهای غیر خوراکی مؤلفه‌های مهمی که شامل مسکن، آب، برق، گاز، سایر سوخت‌ها و غیره می‌شود، نقش مؤثری دارند که بیشترین اثرگذاری مربوط به بخش مسکن است.

وی ادامه داد: خوشبختانه درحال حاضر همدان با تورم 33.1 درصدی در اسفندماه گذشته نسبت به میانگین نرخ تورم کشور در رتبه 28 ام تورم مقایسه‌ای قیمت خدمات و کالاهای غیرخوراکی استان‌ها قرار دارد.

به نظر می‌رسد با تشکیل کمیته رصد تورم استان همدان برای نخستین‌بار در سال گذشته در جهت اجرای سیاست‌های اقتصادی دولت برای رشد تولید و مهار تورم، بتوان ادعا کرد اقدامات خوبی در این استان صورت پذیرفته که سبب شده قول مسئولان بر کاهش نرخ تورم همدان محقق شود.

شواهد نشان می‌دهد مجموعه عملکردهای استان در ماه‌های پایانی سال برای کنترل وضعیت اقتصادی و همچنین قیمت کالاهای اساسی موج مثبتی را در شکسته شدن نرخ تورم همدان ایجاد کرده که این احتمال را تقویت می‌کند در ماه‌های پیش‌ رو نیز نرخ تورم استان همدان ملایم و رو به پایین باشد.

بر‌ همین‌ اساس، انتظار می‌رود با ادامه‌دار بودن این مسیر تورم نهایی استان در سال‌ جاری شکسته شده و کاهش محسوسی پیدا کند.

* به گزارش خبرگزاری تسنیم


منبع: خبرگزاری تسنیم

شناسه خبر 81074