شناسه خبر:81393
1403/1/28 22:32:44

مدیرکل دفتر محیط زیست، توسعه پایدار و امور فناوری وزارت جهاد کشاورزی ضمن اشاره به تبعات تغییر اقلیم در بخش کشاورزی، از راه‌اندازی کمیته تغییر اقلیم در آینده نزدیک خبر داد.

ابوالفضل رئوفی، با بیان اینکه کمیته تغییر اقلیم در آینده نزدیک راه‌اندازی می‌شود، گفت: این کمیته با اهداف تقویت، انسجام و هماهنگی در هدف‌گذاری و فرآیندهای سیاستگذاری، برنامه‌ریزی، رصد و پایش تغییر اقلیمی، شناسایی منابع انتشار گازهای گلخانه‌ای و نحوه ترسیب و کاهش کربن در بخش کشاورزی و منابع طبیعی توسط دفتر محیط زیست، توسعه پایدار و امور فناوری وزارتخانه به‌زودی تشکیل می‌شود.

وی افزود: در راستای ابلاغ سیاست‌های کلی محیط زیست کشور از سوی مقام معظم رهبری، آیین‌نامه اجرایی کنوانسیون تغییر آب و هوا، پروتکل کیوتو و ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی، کمیته تغییر اقلیم وزارتخانه در قالب زیر کمیته‌های تخصصی راه‌اندازی خواهد شد.

مدیرکل دفتر محیط زیست، توسعه پایدار و امور فناوری وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: اگرچه ایران تاکنون تعهد رسمی در زمینه کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در مجامع بین‌المللی نداشته، اما بخش کشاورزی به علت تعاملات گسترده و مستقیم با محیط پیرامون، بیشترین تأثیر را از پدیده تغییر اقلیم می‌پذیرد و امنیت غذایی نیز تحت شعاع قرار می‌گیرد، از این رو ضروری است هرچه زودتر و با جدیت بیشتر در زمینه کاهش گازهای گلخانه‌ای و شناسایی ردپای کربن در تولید محصولات کشاورزی وارد عمل شویم.

*تبعات تغییر اقلیم در بخش کشاورزی

رئوفی درباره اثرات تغییر اقلیم در فعالیت‌های بخش کشاورزی گفت: کاهش میزان تولید محصولات زراعی و باغی از سرمازدگی، یخ‌زدگی و خشک‌سالی، فرسایش خاک، افزایش بیماری‌ها و آفات گیاهی در سطح اراضی کشاورزی، جنگل‌ها و مراتع، تغییر فصل بارش، کاهش سطح کشت، آب گرفتگی سواحل، ورود آب‌های شور به سفره‌های آب زیرزمینی در مناطق ساحلی، گسترش آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌ها و مراتع، تغییر مکانی رویشگاه‌های طبیعی، بیابان‌زایی و انقراض گونه‌های گیاهی و جانوری ازجمله پیامدهای تغییرات اقلیمی در حوزه کشاورزی است.

وی صدمه به ذخایر آبزیان و کاهش تولید، از بین رفتن تنوع زیستی در دریا و اقیانوس‌ها، اختلال در روند زادآوری طبیعی، افزایش و شدت پراکنش انگل‌ها و بیماری‌ها، کاهش مواد اولیه همچون شیر، گوشت، تخم مرغ و لبنیات، کدورت منابع آبی پرورش آبزیان، افزایش تغییر در کمیت و کیفیت آب، تغییر رژیم آبی رودخانه‌ها، کاهش حاصلخیزی، تغییر در بافت خاک، بالا رفتن ریسک سرمایه گذاری به‌ویژه برای کشاورزان خرده پا و تغییر زمان کوچ عشایر را از دیگر تبعات ناشی از تغییرات اقلیمی در بخش کشاورزی عنوان کرد.

*تأکید بر منافع ملی در الحاق به توافقنامه پاریس

وی بر پیوستن ایران به توافقنامه آب و هوایی پاریس با در نظر گرفتن شروطی تاکید و اظهار کرد: توافقنامه اقلیمی پاریس مانند اکثر پیمان‌های بین‌المللی دارای محاسن و فواید ظاهری بسیاری است، اما زوایای پنهان و پیچیدگی‌هایی دارد و ممکن است در بیشتر موارد به ضرر کشورهای به ویژه در حال توسعه باشد.

این مسئول توضیح داد: توافقنامه پاریس در نظر دارد با محدود ساختن استفاده از منابع فسیلی (نفت، گاز و…) به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به‌منظور کاهش دمای زمین بپردازد و این در حالی است که کشورهای در حال توسعه ازجمله ایران، (با توجه به تحریم‌های گسترده فعلی) در مسیر پیشرفت نیازمند استفاده از منابع ملی، بومی و ایجاد زیرساخت‌های مرتبط هستند و به فروش و مصرف انرژی وابسته است. در نتیجه الحاق به توافقنامه پاریس، ضروری است اقدامات متناسب توسط دولت در راستای تحقق اهداف و تکالیف مندرج در توافقنامه و برنامه مشارکت ملی انجام پذیرد تا علاوه بر بهره‌مندی از همکاری‌های بین‌المللی مندرج در توافقنامه با آثار ناشی از عدم پایبندی به مفاد موافقت‌نامه نیز مواجه نشویم.

رئوفی ادامه داد: توافقنامه‌های بین‌المللی چندجانبه و به ظاهر برد-برد است و ما در صورتی به توافقنامه پاریس می‌توانیم ملحق شویم که برآوردی از وضعیت موجود کشور، میزان، شدت و نوع اثرگذاری عوامل مؤثر بر تغییر اقلیم بر بخش‌های مختلف کشور داشته باشیم و عوامل متاًثر فراملی و منطقه‌ای بر کشور را بررسی و واکاوی کنیم و آنگاه با توجه به توافقنامه‌ها و قراردادهای بین‌المللی وارد مذاکره شویم.

وی گفت: در صورت داشتن اطلاعات کافی فنی، علمی و اجرایی مورد نیاز می‌توانیم با توجه به محتویات توافق نامه‌های بین‌المللی، بدون محدودسازی منابع و منافع ارزشی ملی، از مزایای نسبی غیر الزام‌آور آن در قالب صندوق‌های مالی در راستای پیشبرد و توسعه اهداف ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی بهره ببریم.


منبع: خبرگزاری مهر

شناسه خبر 81393