شناسه خبر:82520
1403/2/24 16:15:45

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه گفت: کار در حوزه اجتماعی با دستورالعمل، ابلاغیه و بخشنامه پیش نمی‌رود، نیازمند مشارکت دائمی و موثر سیاسی و اجتماعی مردم استان هستیم.

علی شعبانی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه امروز در نشست خبری با خبرنگاران که در سالن شهید سلیمانی استانداری برگزار شد، به سه حوزه تخصصی این معاونت در زمینه‌های سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرهنگی اشاره کرد.

وی فضای سیاسی قالب اخیر کشور را در بحث برگزاری انتخابات عنوان کرد و افزود: در این حوزه پنج مدیرکل در پنج اداره‌کل امنیتی، سیاسی، اجتماعی، اتباع و پدافند غیرعامل مشغول به فعالیت هستند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه در تشریح وظایف حوزه امنیتی به مرزها، اربعین، برقراری امنیت و... اشاره و بیان کرد: کرمانشاه، به‌عنوان استانی مرزی و اصلی‌ترین راه به عراق و زیارت عتبات عالیات مطرح بوده است. 

 وی در حوزه اجتماعی و فرهنگی با یادآوری جنگ ایران و عراق و خالی شدن پنج شهرستان مرزی کرمانشاه از سکنه و مهاجرت آن‌ها به سمت مرکز استان، افزود: این مهاجرت‌ها سبب تقابل فرهنگی، رشد بیکاری، آسیب‌های اجتماعی و حاشیه‌نشینی شد.

شعبانی نقش حوزه اجتماعی و فرهنگی در مدیریت و راهبردی توصیف کرد و ادامه داد: متأسفانه دولت‌های قبلی توسعه را در مناطق مرزی نمی‌دیدند، توسعه مربوط به مرکز کشور بود همین سبب شده که هنوز هم برخی از شهرهای مرزی استان رونقی برای زندگی نداشته باشد، همانند نفت‌شهر که خالی از سکنه است. 

وی با اشاره به بحران آسیب‌های‌ اجتماعی در کرمانشاه، خاطرنشان کرد: تمامی موضوعاتی اجتماعی و فرهنگی استان که باید در دولت‌های گذشته کار می‌شد، رنگ و بوی سیاسی به خود می‌گرفت که با همراهی مشکلات اجتماعی  اقتصادی؛ آسیب‌های اجتماعی را به‌وجود آورده که در خیلی موارد به دلیل عدم ریشه‌یابی، به‌صورت مقطعی حل شده و از بین نرفته است.

شعبانی به توجه استان به پنج آسیب اجتماعی در حوزه‌های اعتیاد، طلاق، خودکشی، حاشیه‌نشینی، مفاسد اخلاقی، گفت: برای کار در حوزه آسیب‌های اجتماعی از تاریخ اسفندماه 1401، نیازمند یک‌سری زیرساخت‌ها بودیم به عنوان مثال فضای مجازی به عنوان زیست‌بوم مجازی در استان رها بود و متولی نداشت.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه تصریح کرد: به منضور بالا بردن سواد رسانه‌ای در استان هماهنگی‌های لازم برای داشتن متولی فضای مجازی صورت گرفت.

وی همچنین اشاره‌ای به تشکیل مجمع خیرین استان کرمانشاه داشت و گفت: موسسه خیریه حمایت از کودکان با مادرزادی (محکم) به واسطه همین مجمع در استان راه‌اندازی شد.

شعبانی در بحث معتادان متجاهر  به وجود 5 هزار معتاد متجاهر در استان اشاره کرد و گفت: با شروع کارها در بحث کمپ‌های ماده 16 و اردوگاه صیانت از معتادان، حدود 2 هزار و 500 معتاد متجاهر در سطح استان جمع‌آوری شد که نقش چشم‌گیری در کاهش سرقت‌های خُرد داشت.

وی ادامه داد: معتادان پس از درمان در کمپ ماده 16 برای صیانت و حرفه‌آموزی به اردوگاه کنگاور انتقال داده می‌شوند در حال حاضر 100 معتاد بهبود یافته در این اردگاه مشغول کار عمرانی و آماده‌کردن اردوگاه هستند.

شعبانی با بیان اینکه سن اعتباد در استان پایین آمده است، گفت: معمولا معتادان از قشر جوان است که از ورزشکار حرفه‌ای تا استادکار هنرمند در آن‌ها وجود دارد.

وی در ادامه با اشاره به بحث مهم حاشیه‌نشینی، اظهار کرد: 36 محله حاشیه‌نشین در شهر کرمانشاه داریم که از سال گذشته در اقدامی جهادی در یکی از محلات ابتدا 150 خانه که به‌عنوان پاتوق مصرف مواد مخدر مورد استفاده قرار می‌گرفت، تخریب شد و قرار شده با راه‌اندازی یک مرکز بزرگ خوب فرهنگی؛ مابقی کارها پیگیری شود. 

شعبانی گریزی هم به موضوع کودکان‌کار داشت و افزود: بهزیستی و شهرداری در این رابطه تکلیف قانونی دارد که بهزیستی در این خصوص کارهایی انجام داده، اما شهرداری به وظایف قانونی خود در قبال کودکان کار و متکدیان عمل نکرده است.

وی با متفاوت بودن موضوع کودکان کار  با کودکان خیابانی، تصریح کرد: تکدی‌گری در کرمانشاه کاملا سازمان یافته است، حتی در این رابطه پیشنهاد سلب ولایت والدین این متکدیان را به دادسرا داده‌ایم، دادسرا هم پذیرفته؛ قرار است بهزیستی این موضوع را پیگیری کند.

شعبانی در پایان، گفت: کار در حوزه اجتماعی با دستورالعمل، ابلاغیه و بخشنامه پیش نمی‌رود، نیازمند مشارکت دائمی و موثر سیاسی و اجتماعی مردم استان هستیم.

شناسه خبر 82520