شناسه خبر:82595
1403/2/26 20:53:32

وزارت کار درصدد است تا هدفگذاری جذب نیروی کار در سال جاری را افزایش داده و ۴۰۰ هزار نفر را از طریق سامانه جست‌وجوی شغل وارد بازار کار کند.

سامانه جست‌وجوی شغل به‌منظور کاهش هزینه‌های جست‌وجوی شغل، اتصال سریع کارفرما و کارجو به یکدیگر، رضایت خاطر مخاطبان و ایجاد پویایی در بازار کار تیر ماه سال گذشته راه‌اندازی شد.

با رونمایی از سامانه جست و جوی شغل در وزارت کار ۳۵۰ هزار فرصت شغلی طی هشت ماه توسط بخش خصوصی بارگذاری شده است. با ایجاد این سامانه علاوه بر فراهم شدن امکان ثبت درخواست شغلی توسط جویندگان کار، کارفرمایان نیز فرصت‌های شغلی مورد نیازشان را به شکل رایگان در سامانه بارگذاری و نیروی کار ماهر و مورد نیاز خود را تامین می‌کنند.

کارشناسان بر این باورند که با توجه به آمار بالای بیکاری فارغ التحصیلان، ایجاد سامانه جست‌وجوی شغل در توسعه کاریابی‌ها و بهبود وضعیت اشتغال اثرگذار است.

اخیراً در جلسه‌ای با حضور معاون اول رئیس جمهور اعلام شد با رونمایی از سامانه جست و جوی شغل در وزارت کار ۳۵۰ هزار فرصت شغلی طی هشت ماه توسط بخش خصوصی بارگذاری شده که با راه‌اندازی نظام جامع اطلاعات بازار کار، استانداران به‌راحتی به تعداد بیکاران در هر استان به‌ویژه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی دسترسی خواهند داشت.

در همین راستا سید صولت مرتضوی؛ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ثبت‌نام ۳۰۰ هزار کارجو در سامانه جست و جوی شغل خبر داده و گفته است: تعداد قابل‌توجهی از این افراد از طریق سامانه جذب بازار کار شدند.

وی البته گفته که کارخانه‌ها و کارفرمایان هم در این سامانه ثبت‌نام کردند اما متأسفانه متناسب با نیاز آنها نتوانستیم کارگران را هدایت کنیم و کارگران نخواستند که در آن مشاغل حضور پیدا کنند.

وزیر کار تأکید کرده که امسال هدفگذاری افزایش یافته و روی جذب ۴۰۰ هزار نفر هدفگذاری کرده‌ایم که امیدواریم آن را محقق کنیم.

طبق آخرین آمار از زمان تأسیس و راه‌اندازی سامانه جست‌وجوی شغل تاکنون ۳۳۰ هزار نیروی کار در سامانه ثبت‌نام کرده و از این تعداد ۳۵ هزار نفر وارد بازار کار شده‌اند.همچنین طی این مدت بیش از ۳۰ هزار کارفرما ثبت‌نام کرده و بیش از ۳۱۷ هزار فرصت شغلی را به ثبت رسانده‌اند.

آن دسته متقاضیان کار که از مهارت خاصی برخوردارند، می‌توانند با نام‌نویسی در سامانه جست‌وجوی‌ شغل، فرصت‌های شغلی موجود در سامانه را بررسی و در صورت تأیید کارفرما، مراحل مصاحبه و پذیرش را دنبال کنند. آنطور که امید ملک- مدیرکل دفتر توسعه نهادهای کارآفرینی و هدایت نیروی کار وزارت کار گفته، در گذشته سامانه‌های کاریابی راه‌اندازی شده بودند اما بهره‌وری آن‌ها آن‌طور که سیاستگذار انتظار داشت بالا نبود بنابراین وزارت کار برای رفع این مشکل بستری فراهم کرد تا بازیگران حوزه کار اعم از کارجو و کارفرما نیاز خود را مطرح کرده و به یکدیگر متصل شوند.

اصلاح آیین‌نامه مربوط به کاریابی‌ها در سال ۱۴۰۱ به تصویب هیئت وزیران رسید و سامانه جست‌وجوی شغل از تیرماه ۱۴۰۲ آغاز به کار کرد. این سامانه ضمن شفاف‌سازی اطلاعات بازار کار هزینه جست و جوی شغل را برای کارجو و کارفرما کاهش می‌دهد. از سوی دیگر با توجه به آنکه سامانه به واسطه حاکمیتی بودن به بانک‌های اطلاعاتی متصل است، سوابق شغلی،تحصیلی و مهارتی کارجو را راستی‌ آزمایی کرده و کارفرما نیروی مورد نظر خود را انتخاب می‌کند.

درحال حاضر افراد متقاضی کار که از مهارت خاصی برخوردارند، می‌توانند در سامانه جست‌وجوی شغل نام‌نویسی کرده و فرصت‌های شغلی موجود در سامانه را بررسی و در صورت تأیید کارفرما مراحل مصاحبه و پذیرش را دنبال کنند. کارفرمایانی هم که به‌دنبال جذب نیروی کار ماهر در بخش‌های مختلف هستند می‌توانند با ثبت‌نام در سامانه رزومه‌های مختلف را مشاهده و نسبت به پذیرش نیروی کار اقدام کنند.

کلیه کارفرمایان و جویندگان کار درصورت تمایل می‌توانند با مراجعه به نشانی https://shoghl.mcls.gov.ir از مزایا و خدمات سامانه استفاده کنند.


منبع: خبرگزاری فارس

شناسه خبر 82595