شناسه خبر:82614
1403/2/27 00:54:12

رئیس سازمان جهاد کشاورزی ایلام گفت: بیشترین عملکرد واحد در سطح برای برداشت دانه روغنی کلزا در سال زراعی جاری طبق اعلام وزارت جهادکشاورزی تاکنون متعلق به استان ایلام بوده است.

حشمت عزیزان روز چهارشنبه اظهار کرد: ایلام در بین سایر استان های کشور بیشترین برداشت دانه روغنی کلزا در سطح هر هکتار را در سال زراعی جاری داشته است.

وی افزود: وزارت جهادکشاورزی در سال زراعی جاری، بر اساس اراضی زیرکشت این دانه روغنی برای استان ایلام ۱۸ هزار تن برداشت کلزا را پیش‌بینی کرده بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی ایلام یادآور شد: با وجود بروز خسارت ناشی از بارندگی ها به برخی مزارع شهرستان دهلران اما تاکنون ۲۰ هزار و ۶۰۰ تن محصول از مزارع کلزای استان برداشت شده که این میزان بیش از رقم پیش‌بینی وزارت جهادکشاورزی بوده است.

عزیزان اضافه کرد: برداشت دانه روغنی کلزا تقریباً در مناطق گرمسیری استان به اتمام رسیده است.

وی ادامه داد: باتوجه به اینکه فرایند برداشت در سایر شهرستان های استان به‌تدریج آغاز می شود، بنابراین پیش بینی ها به افزایش برداشت این محصول تا بیش از ۲۱ هزار تن حکایت دارد.

به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی ایلام تغذیه مناسب، مبارزه به موقع با آفات و انگل‌ها ازجمله گیاه هرز و خسارت زای گل جالیز و سم و کودپاشی در زمان مناسب باعث شد تا استان ایلام بیشترین میزان عملکرد برداشت در سطح هر هکتار را داشته باشد.

به گفته عزیزان امسال یک شرکت تولید روغن، ۱۰۰ درصد کلزای استان ایلام را با نظارت کارشناسان جهادکشاورزی خریداری کرد و بخش عمده‌ای از مطالبات کشاورزان را نیز پرداخت کرده است.

بیشترین مقدار برداشت کلزا در استان طی سال زراعی ۱۴۰۰ - ۱۳۹۹ بود که در این سال ۲۱ هزار تن دانه روغنی کلزا در سطح ۱۲ هزار هکتار از اراضی زراعی استان برداشت شد.

امسال ۹ هزار و ۲۰۰ هکتار در استان ایلام به زیر کشت کلزا رفته است.

 


منبع: خبرگزاری ایرنا

شناسه خبر 82614