شناسه خبر:82615
1403/2/27 00:56:24

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان، گفت: با توجه به مدیریت مناسبی که در مخزن، منابع و مصارف حوزه پایین‌دست و بالادست سدهای استان صورت گرفت، خوشبختانه حجم ورودی بسیار زیاد آب به این سدها هیچ نوع خسارتی وارد نکرده است.

آرش آریانژاد میانگین بارش‌های استان را از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، حدود ۴۵۰ میلیمتر اعلام و اظهار کرد: این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته پنج درصد و در مقایسه با بلندمدت دوره مشابه ۵۱ ساله، ۹ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: خوشبختانه با توجه به اینکه این بارش ها پراکندگی بسیار مناسبی را از لحاظ سد و حجم در استان داشته‌اند، رواناب بسیار مناسبی برای تمام سدهای کردستان ایجاد شده و حدود هشت سد در استان سرریز کرده اند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان، اعلام کرد که سدهای چراغ ویس سقز، عباس‌آباد بانه، آزاد و قشلاق سنندج، گاران در مریوان، زیویه در کامیاران و دایک خاکی و زریوار در مریوان ازجمله سدهای استان است که امسال شاهد چند باره حجم خروجی بسیار بالا و سرریز شدن آن‌ها بوده‌ایم.

*بارش های اخیر هیچ گونه خسارتی به سدهای کردستان وارد نکرده است

آریانژاد ادامه داد: با توجه به مدیریت مناسبی که در مخزن، منابع و مصارف حوزه پایین‌دست و بالادست سدهای استان صورت گرفت، خوشبختانه حجم وروی بسیار زیاد آب به این سدها هیچ نوع خسارتی وارد نکرده است.

وی، در پاسخ به این سؤال که آیا با توجه به بارش‌های اخیر می‌توان گفت که کردستان از خشک‌سالی خارج و به ترسالی وارد شده، گفت:  بر اساس پارامترهای هواشناسی و هیدرولوژیک نمی‌توان به طور قطعی اعلام کرد که با یک و یا دو سال پر بارش از سیکل خشک‌سالی خارج شده‌ایم، چراکه این امر یک بازه چندین ساله دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان ، با تأکید بر اینکه ما در دو سال اخیر شاهد بارش‌های خوبی در استان بوده‌ایم و امید است که طی سال‌های آینده همین سیکل ادامه داشته و افزایش یابد، توصیه کرد که صرفه‌جویی و بهینه مصرف کردن ارتباطی با ترسالی و خشک‌سالی ندارد، بلکه مصرف آب در همه حوزه‌ها یک فرهنگ عامه محسوب می شود و مردم و کشاورزان همواره باید رعایت کنند.


منبع: خبرگزاری ایسنا

شناسه خبر 82615