شناسه خبر:83884
1403/3/31 16:11:56

آرتیمان روستایی در همدان است که صبحگاهان، هنگامی که پنجره‌ خانه‌ها برای صبح به‌ خیر گفتن به خورشید باز می‌شوند، درختان سرسبز توت آن با جلوه‌گری زیبایی خود را به رخ می‌کشند.

اینجا پنجره‌های باز خانه‌ها با بغل گرفتن گل‌های شمعدانی، نسیم و نور آفتاب صبح‌گاهی را به منزل دعوت می‌کنند؛ اینجا درختان سر به فلک کشیده توت‌هایش سخاوتمندانه اجازه چیدن را به هر رهگذری می‌دهند، اینجا می‌توانی عطر گل‌ها و درختان توت و سماق را با تک‌تک سلول‌های وجودت نفس بکشی! خلاصه بگویم اینجا زندگی جاری است.

روستای آرتیمان ازجمله روستاهای زیبای شهرستان تویسرکان است که طی دو سه سال گذشته در اواخر خردادماه جشنواره توت و عسل، بسیاری از مسافران و گردشگران را برای سفر به این روستا مشتاق می‌کند.

امسال نیز این جشنواره به مدت دو روز با حضور گردشگران و مسافران و اهالی روستا درحال برگزاری است.

* روستای هدف گردشگری آرتیمان، مطالبه اهالی روستاست

دهیار روستای آرتیمان گفت: معرفی شدن آرتیمان به‌عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری تویسرکان، از مطالبات چندین‌ساله اهالی این روستا به‌شمار می‌رود.

مریم رحمتی اظهار کرد: روستای آرتیمان واقع در پنج کیلومتری شهر تویسرکان ازلحاظ اداره میراث فرهنگی جزء روستاهای هدف گردشگری تویسرکان نیست، اما ازجمله روستاهایی است که به‌لحاظ جاذبه‌های طبیعی و تاریخی خود، دارای مسافران و گردشگران بسیاری از نقاط مختلف استان و حتی خارج از استان است.

وی با بیان اینکه جذب مسافر و گردشگر روستای آرتیمان حتی از روستاهای گردشگری تویسرکان بیشتر است، افزود: این روستا دارای یک‌هزار و 200 نفر جمعیت شامل 380 خانوار بوده که شغل اکثریت اهالی روستا زنبورداری و کشاورزی است.

رحمتی با اشاره به فعالیت دو خانه بوم‌گردی و سه خانه‌مسافر دارای مجوز در روستای آرتیمان، خاطرنشان کرد: علاوه‌بر این، چهار تا پنج خانه‌مسافر فاقد مجوز نیز در این روستا نسبت به جذب گردشگر مبادرت دارند.

وی گردو، توت و سماق را ازجمله مهم‌ترین محصولات کشاورزی این روستا دانست و یادآور شد: روستای آرتیمان علاوه‌بر دارا بودن درختان زیاد گردو، دارای درختان توت بسیاری بوده که بیش از یک‌هزار و 500 اصله از درختان موجود توت درختی این روستا وقفی بوده و صاحب خاصی ندارد؛ برای همین هر رهگذر، مسافر و گردشگری می‌تواند از توت این درختان به‌راحتی استفاده کند.

رحمتی با اشاره به برگزاری هرساله جشنواره توت و عسل در روستای آرتیمان در سه سال گذشته، خاطرنشان کرد: جشنواره توت و عسل در سال‌های گذشته موجب آن شده که بسیاری از گردشگران و مسافران با روستای آرتیمان آشنا شده و به این روستا سفر داشته باشند و حتی جزء مقصد گردشگری آنان واقع شود.

دهیار روستای آرتیمان شیره توت و توت خشک را از بیشترین فرآورده‌های توت درختی در این روستا دانست و اظهار کرد: بیشتر توت درختی روستا مصرف تازه‌خوری دارد.

وی ادامه داد: روستای آرتیمان هرساله به‌ویژه در ایام نوروز و تعطیلات و فصول تابستان دارای مسافران و گردشگران بسیاری است؛ به‌طوری‌ که در برخی مواقع ظرفیت تمامی خانه‌های بوم‌گردی و خانه‌مسافرهای روستا پُر بوده و امکان اسکان برای سایر گردشگران به‌صورت شبانه وجود ندارد.

رحمتی با اشاره به اینکه معرفی شدن آرتیمان به‌عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری بارها پیگیری شده و این موضوع را با میراث فرهنگی مطرح کرده‌ایم، گفت: به‌دلیل وجود چند روستای هدف گردشگری در شهرستان تویسرکان، میراث فرهنگی معتقد است هنوز آن‌طور که باید، روستاهای هدف گردشگری موجود شهرستان توسعه نیافته‌اند و به همین خاطر امکان تعریف روستای هدف گردشگری جدید فعلاً وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه آرتیمان ظرفیت روستای هدف گردشگری را دارد، افزود: از اداره میراث فرهنگی درخواست داریم که نسبت به این مطالبه مردم آرتیمان توجه ویژه داشته باشد.

این مقام مسئول همچنین خواستار توجه ویژه مسئولین به بحث عمران دوچندان این روستا شد و گفت: خوشبختانه این روستا از خدمات و امکانات مختلفی چون آب، برق، گاز، تلفن، اینترنت، خانه بهداشت و مدرسه برخوردار بوده؛ ضمن اینکه 50 درصد خانه‌های این روستا مقاوم‌سازی شده است.

رحیمی یادآور شد: احداث پارک کودک، اجرای 400 متر جدول‌کشی و احداث سرویس بهداشتی بهشت زهرا، ازجمله اقدامات عمرانی انجام‌شده سال گذشته دهیاری در این روستا بوده است.

وی با بیان اینکه امسال نیز اقدامات عمرانی مختلفی توسط دهیاری در این روستا درحال اجرا است، خاطرنشان کرد: 600 کیلومتر جدول‌گذاری و علاوه‌بر آن آسفالت از طریق اعتبار فروش زمین‌ها با کمک بنیاد مسکن در سال‌جاری جزء برنامه‌های اجرایی در این روستا است.

* وجود درخت توت 570 ساله در آرتیمان

مدیر اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تویسرکان هم با اشاره به قدمت دیرینه توتستان‌های روستای آرتیمان شهرستان تویسرکان، تصریح کرد: در این روستا درختی وجود دارد که بیش از 570 سال از حیاتش می‌گذرد که نشان از عمر طولانی درختان توت در باغات این روستا است.

اسحاق ترکاشوند با اشاره به اینکه بیش از 90 درصد توتستان‌های تویسرکان وقفی بوده و مالکیت شخصی ندارد، خاطرنشان کرد: با توجه به این موضوع، استفاده و برداشت از میوه توتستان‌ها برای رهگذران و گردشگران و مسافران هیچ محدودیتی ندارد.

وی با بیان اینکه برگزاری چنین جشنواره‌هایی نقش مؤثری در رونق صنعت گردشگری سبز روستاها دارد، گفت: در روستای آرتیمان به‌عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان تویسرکان، دو بنای تاریخی مربوط به دوران قاجار شامل حمام پایین محله و بالا محله وجود دارد که حمام پایین محله در دهه 80 ثبت ملی شده و پرونده ثبت ملی حمام بالا محله نیز تکمیل شده و به وزارتخانه میراث فرهنگی کشور ارسال شده و در انتظار ثبت است.

ترکاشوند یادآور شد: روستا به‌جز این حمام تاریخی، چند اثر تاریخی دیگر نیز دارد که عبارت‌اند از درخت توت کهنسال، مسجد محله پایین و سنگ قبرهای پدر و مادر میررضی که به خط کوفی است؛ ضمن اینکه امامزاده عبدالله نیز یکی دیگر از اماکن گردشگری این روستا بوده که این اثر در تاریخ 15 دی‌ماه 1387 با شماره ثبت 24327 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

وی گفت: علاوه‌بر جشنواره توت و عسل، جشنواره مبل منبت، جشنواره گردو و گرامیداشت میررضی از دیگر برنامه‌هایی است که در سال‌ جاری برگزار خواهد شد.

* پیش‌بینی برداشت 47 تُن توت در تویسرکان

مدیر جهاد کشاورزی تویسرکان هم از پیش‌بینی برداشت 47 تُن توت درختی از توتستان‌های این شهرستان خبر داد و اظهار کرد: شهرستان تویسرکان دارای 50 هکتار باغ توت بوده که بیشترین پراکنش این باغات توت به روستای گردشگری آرتیمان اختصاص دارد.

سجاد محمداصغری میانگین برداشت توت از هر هکتار از باغات توت این شهرستان را 3.5 تُن برشمرد و خاطرنشان کرد: به‌واسطه اختصاص بیشترین سطح باغات توت تویسرکان به روستای آرتیمان، در سال‌ جاری نیز برای دومین بار جشنواره توت و عسل به‌زودی در روستای آرتیمان برگزار خواهد شد.

وی تصریح کرد: توت به‌عنوان یک محصول کم‌آب‌بر بوده که با توجه به شرایط و وضعیت آب در استان و لزوم و ضرورت مدیریت منابع مصرف آب در بخش کشاورزی این امر می‌تواند علاوه‌بر اینکه یک محصول پُربازده کشاورزی شود، یک قطب گردشگری کشاورزی را در روستای آرتیمان شهرستان تویسرکان نیز شکل دهد.

این مقام مسئول همچنین با اشاره به فعالیت 480 پرورش‌دهنده زنبور عسل در شهرستان تویسرکان، گفت: شهرستان تویسرکان با 62 هزار کندو زنبور عسل سالیانه به‌طور میانگین دارای 700 تُن تولید عسل است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، برگزاری چنین جشنواره‌هایی از نقش مؤثری در رونق صنعت سبز گردشگری برای روستاها برخوردار خواهد بود، این جشنواره‌ها در دو سه سال گذشته رنگ و بوی خوبی به این صنعت سبز گردشگری، معرفی روستاها و ظرفیت و جاذبه روستاها داده است و نباید از این ظرفیت در رونق هرچه بیشتر گردشگری روستایی غافل شد. این جشنواره با برنامه‌هایی متنوع از روز 31 خردادماه تا یکم تیرماه به مدت دو روز در روستای آرتیمان با همکاری اداره میراث فرهنگی، بخشداری، دهیاری روستا، فرهنگ و ارشاد شهرستان و مشارکت اهالی روستای آرتیمان شهرستان تویسرکان برگزار شد.


منبع: خبرگزاری ایسنا

شناسه خبر 83884