شناسه خبر:83925
1403/4/3 10:29:20

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان پاوه ضمن اشاره به راه‌اندازی کارگاه شیرینی «کُته» برای تولید استاندارد این شیرینی گفت: در تلاشیم که پس از ثبت ملی شیرینی کُته، این شیرینی را که مدتی به فراموشی سپرده شده است احیا کنیم.

سازمان فرهنگی، آموزشی و اجتماعی یونسکو که در 198 کشور دبیرخانه دارد، از سال 2003 شهرهایی که در هفت حوزه صنایع‌دستی، موسیقی، خوراک و غیره مستعد باشد را به‌عنوان شهر خلاق معرفی می‌کند.پیش‌ازاین هم 36 شهر خلاق خوراک از 28 کشور جهان انتخاب‌شده‌اند و در ایران هم‌شهرهای اصفهان، بندرعباس، رشت، سنندج به‌عنوان شهر خلاق در حوزه‌های مختلف انتخاب‌شده‌اند.با اعلام یونسکو فهرست شهرهای خلاق سال 2021 معرفی و کرمانشاه تنها نماینده ایران به‌عنوان شهر خلاق غذا معرفی شد.استان کرمانشاه با حدود 80 نوع غذا و خوراک، 11 نوع نان، 20 نوع شیرینی و میان‌وعده‌های مختص خود ظرفیت بسیار بالایی در حوزه خوراک دارد. خوراکی‌هایی مانند «روغن کرمانشاهی»، «نان‌برنجی»، «کاک»، «خورشت خلال» و «دنده کباب» ازجمله خوراکی‌های کرمانشاه است.یکی از این خوراک‌های که در منطقه اورامانات استان کرمانشاه ذائقه هر گردشگری را به خود جذب و جلب می‌کند، «کُته» نوعی شیرینی طبیعی بوده که از زمان‌های گذشته رواج زیادی در بین مردم این منطقه داشته است.این شیرینی ترکیبی از توت خشک، شیره توت، گردو و مغز پسته وحشی یا همان بنه است که مردم منطقه از گذشته‌های دور آن را به‌عنوان نوعی شیرینی مقوی پخت می‌کردند.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان پاوه درخصوص این نوع شیرینی می‌گوید که این شیرینی با شرایط سخت زندگی و تردد مردم در منطقه کوهستانی هورامان / اورامانات مردم این منطقه تهیه‌شده است تا برای ادامه فعالیت‌های روزمره و سفرهای دور و نزدیک خود به مناطق اطراف از آن استفاده کنند.

هادی شریفی با بیان اینکه باگذشت زمان و تغییر سبک زندگی مردم، پخت این شیرینی اصیل هم در منطقه کم‌رنگ شد، افزود: چند سال پیش به‌منظور حفظ آن پرونده ثبت ملی شیرینی «کُته» تدوین شد و درنهایت در سال 1399 به ثبت ملی رسید.

وی بابیان اینکه پس از ثبت ملی این شیرینی، برنامه احیای آن در دستور کار قرار گرفت و اقدامات خوبی نیز انجام خواهد شد، تصریح کرد: در مرحله بعدی پرونده پاسداری از شیرینی «کُته» هورامان/اورامانات تهیه‌شده و تلاش می‌شود تا امسال در شورای ثبت ملی آثار کشور مطرح و به ثبت برسد.

وی خاطرنشان کرد: درحال حاضر یک کارگاه تولیدی با ظرفیت هشت نفر به‌صورت مستقیم و 30 نفر به‌صورت غیرمستقیم در راستای تولید این شیرینی در شهرستان پاوه راه‌اندازی شده است.

شریفی تأکید کرد: با راه‌اندازی این کارگاه شیرینی «کُته» به شکل کاملاً استاندارد تهیه و روانه بازار می‌شود و بخش قابل‌توجهی از تولیدات این کارگاه نیز به کشورهای دیگر صادر می‌شود.

 

شناسه خبر 83925