شناسه خبر:83976
1403/4/3 18:24:11

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان همدان درباره افزایش سوء‌ استفاده مجرمان سایبری از شهروندان زودباور از طریق لینک‌های آلوده و اقداماتی نظیر فیشینگ و کلاهبرداری آنلاین هشدار داد و گفت: این لینک‌ها همچنان قربانی می‌گیرند.

سرهنگ محمدباقر زارعی روز یکشنبه اظهار کرد: روزهای گذشته تعداد پرونده‌های تشکیلی در زمینه هک و دسترسی غیر مجاز در استان افزایش داشته است و در این مدت کاربران بسیاری قربانی این موضوع شده‌اند.

وی افزود: شیادان اینترنتی ترفندهای مختلفی برای انجام اقدامات مجرمانه خود دارند، یکی از روش‌هایی که این‌روزها با وجود این‌همه هشدار به شهروندان بیشتر شایع شده، ارسال پیام تبلیغات و پیامک حاوی لینک آلوده با عناوینی نظیر «دریافت کالابرگ»، «ابلاغیات قضائی»، «ثبت‌نام سود سهام عدالت» و «یارانه معیشتی» است که برای دسترسی غیر مجاز به گوشی تلفن افراد و برداشت غیر مجاز پول از حساب آنان است.

رئیس پلیس فتا همدان اضافه کرد: برخی مواقع با ارسال لینک‌های آلوده، به اطلاعات خصوصی شهروندان دسترسی پیدا کرده و از این طریق دست به اخاذی از آنان می‌زنند.

سرهنگ زارعی گفت: ارسال و دریافت این پیامک‌ها در همه پیام‌رسان‌ها اعم از بومی و غیر بومی، گروه‌ها و کانال‌هایی که شهروندان در آن عضویت دارند، امکان‌پذیر است.

وی ابراز کرد: ممکن است ارسال این پیامک‌ها از طریق دوستان و آشنایان باشد و آنان خواسته یا ناخواسته در چنین دام‌های سایبری افتاده باشند.

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان همدان اظهار کرد: چنانچه مبلغ ناچیز درخواست‌شده از طریق لینک ارسالی پرداخت شود، مجرمان سایبری با یک بدافزار و شگردهایی خاص، اطلاعات بانکی متقاضیان را به سرقت برده و از حساب‌های بانکی افراد برداشت‌های غیر مجاز انجام می‌دهند.

سرهنگ زارعی به مردم به‌خصوص کاربران فضای مجازی و دارندگان تلفن‌های همراه هوشمند هشدار داد که درصورت مواجهه با این‌گونه پیامک‌های مشکوک که مشخصه اصلی تمامی آن‌ها ارسال از طریق سرشماره‌های تلفن شخصی یا پنل‌های پیامکی نامرتبط است، به آن توجهی نکرده و از باز کردن لینک موجود در آن خودداری و این‌گونه موارد را به شماره تلفن 096380 مرکز فوریت‌های سایبری پلیس فتا اعلام کنند.


منبع: خبرگزاری ایرنا

شناسه خبر 83976