شناسه خبر:84642
1403/4/20 18:19:15
رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی همدان:

سامانه اورژانس گوش شنوای ناشنوایان است

رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی همدان در ادامه با اشاره به راه‌اندازی سامانه اورژانس ناشنوایان این استان در سال گذشته، اظهار کرد: خدمات این سامانه همچنان درحال ارائه بوده و گوش شنوای ناشنوایان است.

محمدرضا شکوهی با بیان اینکه در سه‌ماهه نخست سال‌ جاری اورژانس پیش‌بیمارستانی استان دارای 75 هزار و 465 مورد تماس تلفنی بوده که از این تعداد تماس، 6 هزار و 419 مورد آن به تماس‌های تلفنی مزاحم اختصاص داشته است، گفت: تماس‌های تلفنی کاذب با اورژانس پیش‌بیمارستانی شهرستان به‌صورت قضائی پیگیری می‌شوند.

رئیس مرکز اورژانس پیش‌بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به اینکه در سه ماه نخست سال‌ جاری از 75 هزار و 465 مورد تماس تلفنی با اورژانس پیش‌بیمارستانی استان تعداد 16 هزار و 781 مورد آن منجر به اعزام آمبولانس و دو هزار و 706 مورد آن منجر به مشاوره شده است، اظهار کرد: تعداد کل مأموریت‌های اورژانس پیش‌بیمارستانی سطح استان در سه‌ماهه نخست سال‌ جاری 19 هزار و 621 مورد بوده است.

وی تصریح کرد: مزاحمت‌های تلفنی از یک‌طرف فرصت تماس بیماران نیازمند به خدمات اورژانس را به‌دلیل اشغال بودن خطوط ارتباطی از بین می‌برد که این امر موجب آسیب دیدن یا فوت بیماران و مصدومان می‌شود و از طرفی باعث کاهش توان کارکنان اورژانس پیش‌بیمارستانی در مرکز ارتباطات و در برخی موارد کارکنان عملیاتی می‌شود.

شکوهی خاطرنشان کرد: نیاز به خدمات اورژانسی برای اغلب مردم و حتی برای خود مزاحم یا خانواده و آشنایان وی ممکن است پیش بیاید؛ پس بهتر است با اشغال بی‌مورد تلفن 115 اورژانس با جان حادثه‌دیدگان بازی نشود.

شکوهی با اشاره به تعداد یک‌هزار و 993 حوادث ترافیکی در سه‌ماهه نخست سال‌ جاری، تصریح کرد: در این حوادث به سه هزار و 855 مصدوم ترافیکی خدمات‌رسانی شده، ضمن اینکه فوتی ناشی از حوادث ترافیکی طی مدت فوق 24 مورد بوده است.

وی ادامه داد: همدان 888 مورد، بهار 117 مورد، کبودراهنگ 116 مورد، رزن 45 مورد، تویسرکان 145 مورد، فامنین 81 مورد، نهاوند 192 مورد، ملایر 379 مورد و درگزین 30 مورد به تفکیک شهرستان‌ها، حوادث ترافیکی داشته‌اند که اورژانس پیش‌بیمارستانی این استان در سه‌ماهه نخست سال جاری به این موارد ارائه خدمات داشته است.

این مقام مسئول تعداد موارد مأموریت‌های اورژانس پیش‌بیمارستانی در زمینه حوادث غیر ترافیکی را نیز در سطح استان طی سه‌ماهه نخست 12 هزار و 426 مورد برشمرد و گفت: تعداد موارد حوادث غیر ترافیکی که طی مدت فوق توسط اورژانس پیش‌بیمارستانی در سطح استان همدان به آن‌ها ارائه خدمات شده، پنج هزار و 202 مورد بوده که از این موارد چهار مورد به غرق‌شدگی و سه مورد به گرمازدگی اختصاص داشته است.

رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی همدان در ادامه با اشاره به راه‌اندازی سامانه اورژانس ناشنوایان این استان در سال گذشته، اظهار کرد: خدمات این سامانه همچنان درحال ارائه بوده و گوش شنوای ناشنوایان است.

شکوهی با بیان اینکه این خدمت بهمنظور امدادرسانی به افراد ناشنوا و کم‌شنوا که در زمان بروز بیماری و حادثه به‌علت نقص عضو قادر به برقراری تماس با اورژانس 115 نیستند ارائه می‌شود، خاطرنشان کرد: با ایجاد این سامانه، ناشنوایان زیر پوشش بهزیستی استان می‌توانند درصورت نیاز به آمبولانس با ارسال پیامک به سامانه 5000481115 و یا شماره‌های 09188101474-09188101476 درخواست خود را به اورژانس اعلام کنند.

وی با اشاره به اینکه با همکاری اداره کل بهزیستی فهرست شماره تلفن افراد ناشنوا استان تهیه و در سامانه اورژانس بارگذاری شده است تا درصورت لزوم به‌صورت پیامکی ارتباط برقرار شود، اضافه کرد: با توجه به ثبت مشخصات و آدرس افراد ناشنوا در سیستم اورژانس 115 پرستاران واحد ارتباطات و کنترل عملیات اورژانس با دریافت پیامک بلافاصله برای اعزام آمبولانس به محل ثبت‌شده در سامانه در کمترین زمان اقدام خواهند کرد.


منبع: خبرگزاری ایسنا

شناسه خبر 84642