1400/6/24 09:54:02
*
0
45875
خبر خوب؛

پیگیری ایجاد انجمن سیر، سماق و مبل و منبت در تویسرکان

سپهرغرب، گروه خبر - آذین رضایی: سرپرست دفتر نمایندگی اتاق بازرگانی در شهرستان تویسرکان از پیگیری ایجاد انجمن سیر، سماق و مبل و منبت در تویسرکان و سرکشی به واحدهای صنعتی و تولیدی شهرستان به‌منظور شناسایی مشکلات و رفع آن‌ها خبر داد.

اتاق بازرگانی و صنایع و معادن مؤسسه‌ای غیر انتفاعی است که دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی بوده و در شهرستان‌ها برابر حدود تقسیمات کشوری منوط به داشتن 50 عضو فعال می‌شود و در استان همدان نیز اقدامات و فعالیت‌هایی داشته و اخیراً دفتر نمایندگی در تعدادی از شهرستان‌ها علاوه‌بر مراکز استان‌ها، ایجاد شده است.

اتاق بازرگانی موظف به ایجاد هماهنگی و همکاری بین بازرگانان و صاحبان صنایع، معادن و کشاورزی در اجرای قوانین مربوطه و مقررات جاری مملکت بوده و همکاری با دستگاه‌های اجرایی و سایر مراجع ذی‌ربط به‌منظور اجرای قوانین و مقررات مربوط به اتاق، ارتباط با اتاق سایر کشورها و تشکیل اتاق‌ها و کمیته‌های مشترک با آن‌ها براساس سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران، تشکیل نمایشگاه‌های تخصصی و بازرگانی داخلی و خارجی با کسب مجوز از وزارت بازرگانی و شرکت در سمینارها و کنفرانس‌های مربوط به فعالیت‌های بازرگانی، صنعتی، معدنی و کشاورزی اتاق در چارچوب سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی ایران و کوشش در راه شناسایی بازار کالاهای صادراتی ایران در خارج از کشور و تشویق و کمک به مؤسسات مربوطه برای شرکت در نمایشگاه‌های بازرگانی داخلی و خارجی، ازجمله وظایف این اتاق است.

تویسرکان یکی از شهرستان‌های مورد هدف در ایجاد دفتر نمایندگی اتاق بازرگانی بوده و به‌طور حتم اهدافی نیز به این منظور پیش‌بینی و مسئولیت آن به رئیس انجمن گردوی تویسرکان به‌عنوان یکی از فعالان در حوزه جهاد کشاورزی با شناخت کافی از این منطقه واگذار شده است؛ با ایجاد دفتر نمایندگی اتاق بازرگانی در تویسرکان و حوزه‌های فعالیتی گسترده، انتظارات از بهبود وضعیت در بخش‌های مختلف مربوطه افزایش یافته است.

اما اینکه اتاق بازرگانی در شهرستان تویسرکان طی مدت ایجادشده چه اقدامات و دستاوردهایی داشته و چه برنامه‌هایی در اهداف تعیین‌شده گنجانده شده است، موضوعی بوده که به‌منظور پرداختن به آن با سرپرست دفتر نمایندگی اتاق بازرگانی در شهرستان تویسرکان به گفت‌و‌گو نشستیم:

عبدالله قمری در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما ضمن اشاره به ایجاد دفتر نمایندگی اتاق بازرگانی در شهرستان تویسرکان از چهار سال پیش، اظهار کرد: با ایجاد این دفتر تشکیل انجمن گردو صورت گرفت و به دنبال ایجاد انجمن سیر، سماق و مبل و منبت نیز هستیم.

وی برگزاری کلاس‌های آموزشی از طریق انجمن گردو را ازجمله اقدامات و دستاوردهای فعال شدن دفتر اتاق بازرگانی در این شهرستان برشمرد و گفت: این دوره‌ها با همکاری مرکز همدان و به‌منظور مبارزه با کرم خراط برگزار شد.

سرپرست دفتر نمایندگی اتاق بازرگانی در شهرستان تویسرکان بیان کرد: در راستای برگزاری جشنواره گردو با همکاری انجمن گردو نیز اقدامات مؤثری انجام شد تا بتوانیم گردوی تویسرکان را حداقل به هم‌وطنان در سراسر کشور معرفی کنیم.

قمری با بیان اینکه چهار کمیته تخصصی ذیل دفتر نمایندگی درحال فعالیت هستند، افزود: کمیته کشاورزی، کمیته صنعت و معدن و کمیته صنایع دستی و گردشگری از کمیته‌های فعال در این بخش به‌منظور شناسایی و استفاده از ظرفیت‌های موجود در استان و شهرستان است.

وی سرکشی به واحدهای صنعتی و تولیدی را از دیگر اقدامات دفتر نمایندگی برشمرد و تصریح کرد: این سرکشی‌ها به‌منظور بررسی و احصای مشکلات و برگزاری جلسات و نشست‌هایی با حضور مسئولان شهرستان، مدیران و مسئولان استانی با هدف رفع آن‌ها است.

سرپرست دفتر نمایندگی اتاق بازرگانی در شهرستان تویسرکان ادامه داد: سه اقدام مؤثر نیز در بحث گردوی تویسرکان انجام شد که ثبت جهانی گردوی تویسرکان، ایجاد بازار متمرکز اختصاصی و انحصاری گردو در تویسرکان با مشارکت بخش خصوصی و برگزاری انتخابات هیئت‌مدیره انجمن گردو ازجمله این اقدامات است.

قمری با تأکید بر اینکه درنظر است با ایجاد دفتر نمایندگی اقدامات مؤثری در شهرستان تویسرکان انجام شود، خاطرنشان کرد: به دنبال پیگیری مباحث و موارد در حوزه‌های مختلف هستیم.

با توجه به اهداف و وظایف ذکرشده برای اتاق بازرگانی، دفاتر این اتاق در مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها به دنبال تحقق آن‌ها بوده و در تویسرکان نیز پیگیری ایجاد انجمن‌های سیر، سماق و مبل و منبت با توجه به پیشینیه آن در این حوزه‌ها، اتفاق مهمی است که به همت دفتر نمایندگی درحال انجام است؛ البته برگزاری دوره‌های آموزشی برای گردوکاران این منطقه با توجه به تولید بالای این محصول امری ضروری بوده که با مشارکت و همکاری انجمن گردوی تویسرکان و اتاق بازرگانی انجام شده است.

در این میان البته سرکشی به واحدهای صنعتی و تولیدی در شناسایی، پیگیری و رفع مشکلات این واحدها بسیار مؤثر خواهد بود که به گفته قمری این اقدام آغاز شده است و با تداوم این حرکت امید می‌رود مشکلات بسیاری از واحدهای صنعتی و تولیدی شهرستان تویسرکان نیز حل شود.

ایجاد هماهنگی و همکاری بین بازرگانان و صاحبان صنایع و معادن استان، ارائه نظر مشورتی در مورد مسائل اقتصادی کشور و استان اعم از بازرگانی– صنعتی- معدنی و کشاورزی به مقامات مسئول استان، تلاش برای شناسایی بازار کالاهای صادراتی ایران در خارج از کشور در حد توان و امکانات، صدور کارت بازرگانی و عضویت وفق آیین‌نامه‌های اجرایی اتاق ایران، کوشش در راستای تقویت زیرساخت‌های اقتصادی از طریق اشاعه‏ دانش فنی مبتنی بر اصول و استانداردهای بین‌المللی به‌منظور فراهم‌سازی زمینه‌های صادرات کالاهای برخوردار از مطلوبیت جهانی، اقدام به تشویق و ترغیب تولیدکنندگان و صادرکنندگان استان به‌منظور شرکت فعال در نمایشگاه توانمندی‌های استان، تشکیل تشکل‌ها و اتحادیه‌های تولیدی- صادراتی استان به‌منظور تقویت زمینه صادراتی اعضای این‌گونه تشکل‌ها با هدف سوق دادن شرکت‌های تولیدی و صنعتی به سمت صادرات و فراهم‌سازی زمینه‌های پیوستن کشور به سازمان تجارت جهانی از اهداف کلی اتاق بازرگانی بوده و تمام سیاست‌ها، خط مشی و حرکت‌های اتاق براساس این اهداف برنامه‌ریزی و اجرا شده و می‌شوند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سپهرآنلاین در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب سپهرغرب با ذکر منبع امکان پذیر است.

قدرت گرفته از سیستم مدیریت تحریریه و خبرگزاری "سی رخ"