شناسه خبر:60590
1401/7/7 08:57:18
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان کرمانشاه خبر داد:

پیگیری برای ارتقای «بمو» به منطقه حفاظت‌شده

سپهرغرب، گروه خبر: مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان کرمانشاه از پیگیری برای ارتقا و معرفی منطقه «بمو» به‌عنوان منطقه حفاظت‌شده خبر داد.

احد جلیلیان با اشاره به ظرفیت‌های اکولوژیکی قابل توجهی که برخی از مناطق استان کرمانشاه دارد «بمو» در ثلاث باباجانی را یکی از مهم‌ترین این مناطق برشمرد و افزود: چندی قبل در شورای عالی محیط‌زیست کشور، منطقه بمو در وسعت حدود سه هزار و 800 هکتار به‌عنوان منطقه شکار و تیراندازی ممنوع معرفی شد.
وی ادامه داد: امیدواریم با پیگیری‌های انجام‌شده و با توجه به قابلیت‌هایی که این منطقه دارد، بتوانیم ظرف مدت کمتر از یک سال بمو را به‌عنوان منطقه حفاظت‌شده معرفی کنیم.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان کرمانشاه با بیان اینکه علاوه‌بر منطقه بمو، زرده ریجاب هم ظرفیت‌های اکولوژیکی فراوانی دارد، اظهار کرد: این ظرفیت وجود دارد که این منطقه نیز به‌عنوان منطقه حفاظت‌شده معرفی شود.
جلیلیان با اشاره به اینکه پیش از این نیز شاهد ارتقای تعدادی از مناطق تحت مدیریت محیط‌زیست استان بودیم، یادآور شد: با پیگیری‌های انجام‌شده دو منطقه شکار و تیراندازی ممنوع قراویز و زله‌زرد به‌عنوان پناگاه حیات وحش معرفی شدند و منطقه شکار و تیراندازی ممنوع امروله و دالاخانی نیز به‌عنوان منطقه حفاظت‌شده معرفی شد.
به گفته این مقام مسئول، با ارتقای این مناطق درصد مناطق تحت مدیریت محیط‌زیست استان کرمانشاه از 8.7 درصد اکنون به 9.7 درصد رسیده و با استاندادهای جهانی که باید به 10 درصد برسیم، فاصله چندانی نداریم.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان کرمانشاه با بیان اینکه هم‌اکنون نزدیک به 250 هزار هکتار از وسعت استان تحت مدیریت محیط‌زیست است، خاطرنشان کرد: این محدوده شامل 10 منطقه ازجمله پنج منطقه حفاظت‌شده، سه پناهگاه حیات وحش و دو اثر طبیعی ملی است.
جلیلیان اضافه کرد: مناطق حفاظت‌شده استان شامل منطقه بدر و پریشان، امروله و دالاخانی، بیستون، بوزین و مره‌خیل و قلاجه است. به‌علاوه سه پناهگاه حیات وحش شامل زله‌زرد، قراویز و ورمنجه را داریم و آثار طبیعی ملی استان نیز شامل پرآو و قوری‌قلعه است.

شناسه خبر 60590