شناسه خبر:60840
1401/7/12 09:29:33

سپهرغرب، گروه گردشگری: معاون گردشگری و زیارت سازمان فرهنگ هنری شهرداری مشهد تحقق رونق اقتصادی از طریق صنعت گردشگری را مستلزم توسعه انواع گردشگری به‌ویژه گردشگری خلاق دانست و گفت: در این زمینه قطعاً وجود جوانان و دانش‌آموختگان متخصص در حوزه گردشگری بسیار کمک‌کننده است.

سید جلیل بامشکی در یک گفت‌وگوی رادیویی با بیان این مطلب که ایران به دلیل بهر‌ه‌مندی از جاذبه‌های متعدد طبیعی و تاریخی ظرفیت لازم برای توسعه گردشگری در همه ابعاد را داراست، از برگزاری نمایشگاه‌های مختلف از جمله نمایشگاه عرضه و فروش آثار سنتی و هنرهای صنایع دستی در اطراف حرم مطهر رضوی برای بهره‌برداری زائران خبر داد.
وی با تأکید بر ضرورت رشد گردشگری خلاق به‌منظور توسعه همه‌جانبه صنعت گردشگری و در نتیجه آن بهره‌برداری از مزایا و منابع اقتصادی مرتبط، خواستار توجه بیشتر و برنامه‌ریزی دقیق برای توسعه سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری با هدف بهبود معیشت تمامی اقشار مختلف و افزایش سطح اقتصاد شهری شهرهای گردشگرپذیری همچون مشهد شد.
معاون گردشگری و زیارت سازمان فرهنگ هنری شهرداری مشهد با بیان این مطلب که برای تحقق شعار رویش اندیشه‌های نو باید الزاماً در حوزه گردشگری به فکر ایجاد دگرگونی و تحولی عظیم بود، گفت: صنعت گردشگری به گواهی متخصصان یکی از منابع سرشار ایجادکننده سود در بین صنایع مختلف است و بر همین اساس کشور ما به جهت بهره‌مندی گسترده از مواهب طبیعی و خدادادی و با توجه به جاذبه‌های متعدد تاریخی و فرهنگی موجود در آن یکی از مقاصد بسیار برجسته و غنی از بعد گردشگری محسوب می‌شود.
بامشکی با تأکید بر لزوم مغتنم شمردن این موضوع و بهره‌برداری از این فرصت بیان کرد: باید با برنامه‌ریزی صحیح و هدف‌گذاری دقیق با اتکا به این فرصت باعث جذب گردشگران از نقاط مختلف و در قالب‌های مختلف شد و از این طریق گامی در جهت شکوفایی و رونق هرچه بیشتر اقتصاد کشور و بهره‌مندی از مزایای گردشگری برداشت.
  استفاده از ظرفیت گردشگری مذهبی برای توسعه اقتصاد پایدار
وی همچنین با اشاره به این مطلب که اقتصاد شهر مقدس مشهد به‌شدت به گردشگری مذهبی وابسته و متکی است، تصریح کرد: این امر قاعدتاً اثرات مختلفی در ابعاد و حوزه‌های گوناگون اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی به همراه دارد و بر همین اساس می‌توان با تبدیل این موضوع به یک فرصت مناسب از آن به خوبی در جهت توسعه و رشد پایدار و فراگیر اقتصادی استفاده کرد.
این مقام مسئول در ادامه تحقق هدف ایجاد رونق اقتصادی از طریق صنعت گردشگری را مستلزم توسعه انواع گردشگری به‌ویژه گردشگری خلاق در عین انجام سرمایه‌گذاری لازم در این زمینه دانست و تأکید کرد: در این زمینه قطعاً وجود جوانان و دانش آموختگان متخصص در حوزه گردشگری بسیار کمک کننده و راهگشا خواهد بود.
مطابق گفته‌های بامشکی، به‌منظور استفاده از توان جوانان و دانش‌آموختگان متخصص و انجام کار و تلاش لازم در این حوزه با تعامل و همواری دیگر نهادها کارگروه‌هایی با هدف مشخص توسعه گردشگری خلاق ایجاد کرده‌ایم تا درنهایت بتوانیم از این مسیر به رشد اقتصاد شهری نیز کمک کنیم.
وی لزوم انجام تعاملات تجاری برای توسعه و رشد گردشگری را یک امر بسیار حائز اهمیت و ضروری عنوان کرد و تصریح کرد: لازم است مسئولان با توجه کامل به این ضرورت و انجام برنامه‌ریزی‌های دقیق به نحوی عمل و اقدام کنند که ضمن تمرکز بر بهبود زندگی و معیشت مردم نتیجه این اقدامات و برنامه‌ها منتهی و منتج به مشارکت همه اقشار جامعه در امر گردشگری شده و درحقیقت به گونه‌ای نباشد که در اذهان تداعی شود که گردشگری منحصراً مختص به سرمایه‌گذاران و سرمایه‌داران است.
وی با اشاره به لزوم انجام حمایت‌های لازم از سوی دولت و مجوعه حاکمیت برای توسعه سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری با استقبال از انجام هرگونه سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی اظهار کرد: یکی از راه‌های انگیزه‌سازی برای سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری و در واقع ترغیب و هدایت سرمایه‌ها به این صنعت وضع سازوکارهای تشویقی و درحقیقت مشوق‌های سرمایه‌گذاری خواهد بود که اصولاً نیازمند توجه و اهتمام بیشتر است.
این مقام مسئول همچنین در ادامه با اشاره به پذیرایی از زائران حضرت ثامن‌الائمه، امام رضا(ع) به عنوان گردشگر در شهر مقدس مشهد افزود: تاکنون چندین دوره نمایشگاه مختلف در مشهد مقدس برگزار شده که عمده موضوع این نمایشگاه‌ها صنایع دستی، گردشگری و کارآفرینی بوده و درحال حاضر همچنان یکی از این نمایشگاه‌ها در محل ایستگاه راه‌آهن شهر مشهد پای برجا بوده و آماده پذیرایی از بازدیدکنندگان و زوار است.

شناسه خبر 60840