شناسه خبر:62930
1401/9/3 08:59:52

سپهرغرب، گروه خبر: مدیرکل گمرک استان ایلام گفت: از ابتدای امسال تا پایان آبان‌ماه دو میلیون و 350 هزار تن انواع کالا از مرز بین‌المللی مهران به عراق صادر شده است.

روح‌الله غلامی روز چهارشنبه اظهار کرد: ارزش دلاری این مقدار صادرات از مرز مهران یک میلیارد و 89 میلیون دلار بوده است.
وی افزود: این میزان صادرات کالا نسبت به مشابه سال ماقبل از لحاظ ارزشی 72 درصد و از نظر وزنی 84 درصد رشد داشته است.
مدیرکل گمرک استان ایلام یادآور شد: عمده کالاهای صادراتی شامل سنگ، کاشی، سرامیک، آهن‌آلات، محصولات فلزی، تره‌بار، محصولات پتروشیمی، سنگ آهن، کلینکر سیمان، محصولات پلاستیکی، شیشه و محصولات آن، خودرو و قطعات آن را شامل می‌شود.
غلامی بیان کرد: این مدت (سال جاری) در ترانزیت کالا از مرز بین‌المللی مهران نیز با 114 هزار تن 87 درصد رشد را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد.
وی از افزایش 364 درصدی درآمد استانی گمرک خبر داد و تأکید کرد: مجموع کل درآمدهای گمرک نیز از ابتدای سال جاری تاکنون با رشد 312 درصدی رشد قابل قبولی داشته است.
مدیرکل کل گمرک استان ایلام ادامه داد: گمرک این استان آبان‌ماه سال جاری نیز رکوردار حجم کالای صادراتی به وزن 405 هزار تن و ارزش دلاری 191 میلیون و 338 هزار دلار بوده است.
به گفته غلامی، تعداد کامیون‌های ورودی به گمرک بیش از 98 هزار دستگاه بوده است که در این مورد نیز رشد 62 درصدی را شاهد هستیم.
وی اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود با این روند رکورد تمام سالیان فعالیت گمرک در استان ایلام در سال جاری شکسته شود و شاهد مجموع صادرات بیش از سه میلیون و 500 هزار تن کالا از گمرکات استان باشیم.
شهر مرزی مهران در استان ایلام با حدود 230 کیلومتر فاصله با بغداد نزدیک‌ترین شهر مرزی کشورمان به پایتخت عراق و عتبات عالیات این کشور است که امروز به کانون فعالیت‌های صادراتی و تردد زوار با کشور همسایه تبدیل شده است.
روزانه به طور متوسط 600 کامیون حامل کالای صادراتی و بازرگانی از مرز بین‌المللی مهران پس از تشریفات گمرکی به کشور عراق صادر می‌شود.
شهرستان مرزی مهران در 85 کیلومتری جنوب غربی ایلام قرار دارد.

شناسه خبر 62930