شناسه خبر:69409
1402/3/2 10:32:15

سپهرغرب، گروه خبر: مدیرکل استاندارد ایلام گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 25 هزار و 278 تن کالای استاندارد از طریق مرز بین‌المللی مهران به عراق صادر شده است.

مهناز همتی روز دوشنبه اظهار کرد: بیشتر کالاهای صادر شده تحت نظارت و کنترل کیفی این اداره کل در مدت یاد شده شامل سنگ‌های ساختمانی، سنگ آهن، کاشی، میلگرد، مواد شیمیایی و قطعات یدکی خودرو بوده است.
وی افزود: این مدت (ابتدای سال تاکنون) بیش از 603 هزار و 85 تن کالای استاندارد از مرز مهران وارد کشور شده است.
مدیرکل استاندارد استان ایلام یادآور شد: همچنین در این بازه زمانی برای سه فقره پرونده صادراتی و وارداتی مجوز (صادرات و واردات) صادر شده است.
همتی با اشاره به میزان صادرات کالاهای استاندارد از مرز مهران بیان کرد: در یک سال گذشته 197 هزار و 968 تن کالای استاندارد از طریق مرز بین‌المللی مهران به عراق صادر شده است.
وی تأکید کرد: در این مدت (سال گذشته) برای هزار و 297 فقره پرونده صادراتی و وارداتی مجوز صادرات و واردات صادر شده است.
مدیرکل استاندارد ایلام یادآور شد: توجه به استاندارد یکی از ابزارهای افزایش توان ظرفیت صادرات در مرز مهران بوده که باید تجار و بازرگانان و همچنین اداره کل استاندارد به این مهم عنایت داشته باشند.
همتی تأکید کرد: بر اساس ماده هفت قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد، کنترل کیفیت کالاهای صادراتی مشمول استاندارد اجباری به‌منظور فراهم کردن امکان رقابت با کالاهای مشابه خارجی و حفظ بازار بین‌المللی و حمایت از تولیدکنندگان داخلی و رونق گرفتن تولیدات داخلی است.
150 واحد تولیدی فعال استان زیر پوشش اداره کل استاندارد ایلام قرار دارد.

شناسه خبر 69409