شناسه خبر:73450
1402/6/19 12:43:19

سپهرغرب، گروه جوانی: نوجوانی یکی از مهم‌ترین دوره‌های زندگی است که در آن حجمی از رفتارهای مختلف می‌تواند منجربه شکل‌گیری شخصیت آنها شود.

کارشناس روانشناسی با بیان اینکه نوجوانی از مهم‌ترین و حساس‌ترین دوره‌های زندگی انسان به شمار می‌رود،گفت: بلوغ، شکل گیری هویت شخص است و تغییرات عمده‌ای در جسم و روان نوجوان رخ می‌دهد که شخصیت و منش او را به کلی دگرگون می‌سازد.

زینب آقاجری افزود: در سن نوجوانی، نشانه‌های خشم به فراوانی قابل مشاهده بوده و اکثر درگیری‌ها بین والدین و فرزندان است که سبب بروز مشکلات زیادی برای والدین می‌شود، به همین خاطر معمولا به مشاور و روانشناس مراجعه می‌کنند.

وی بیان کرد: خشم نوعی هیجان روحی و عکس العمل طبیعی در برابر تهدید و رنجش و ناراحتی زودگذر است که این اجازه را به ما می‌دهد تا در شرایط بحرانی از خود دفاع کنیم.

این کارشناس روانشناسی اظهار کرد: خشم پدیده‌ای کاملا طبیعی است، اما هنگامی که فرد از کنترل خارج می‌شود، می‌تواند به یک حس مخرب تبدیل شده و پیامد‌های ناگوار را در محیط کار، روابط شخصی و در تمامی عرصه‌های زندگی به وجود آورد.

آقاجری در خصوص علل خشم و پرخاشگری زیاد در سن نوجوانی اذعان داشت: ویژگی‌ها و تغییرات جسمانی، روانشناختی، اجتماعی، داشتن انتظارات فراتر از نوجوان از سوی والدین، فقدان پدر یا مادر و... از علت‌های خشم به حساب می‌آید.

وی تصریح کرد: نحوه بروز خشم عبارت است از ارائه یک محرک آزاردهنده به فرد دیگر با هدف آسیب رساندن به او که شامل سوء استفاده کلامی (مثل فریاد زدن، مسخره کردن، تحقیر کردن، تهدید کردن، ترساندن) و رفتار‌های خشونت آمیز (هل دادن، پاره کردن لباس و...) هست.

او گفت: با تغییر نحوه برخورد با نوجوانان برخلاف دوره کودکی و دادن مسئولیت در حد توان به آنان، می‌توان به جوانان کمک کرد.

آقاجری در پایان اظهار کرد: بخش زیادی از شخصیت نهادینه شده در افراد، برگرفته از خانواده است، زیرا کودک وقتی متولد می‌شود در ابتدا با خانواده خود رو به رو است بنابراین والدین باید با توجه به تاثیرات محیط بر روی فرزندانشان، برنامه‌ای از پیش تعیین شده در کار خود قرار دهند تا وقتی آن‌ها به دوره حساس نوجوانی و جوانی می‌رسند، ترس از بروز رفتار‌های ناشایست را به حداقل برسانند.

شناسه خبر 73450