شناسه خبر:73530
1402/6/20 13:37:38

سپهرغرب، گروه کاردانش: محققان در تحقیقات خود 2 ژن را شناسایی کردند که با خاموش کردن آنها احتمال درمان سرطان سر و گردن در بیماران بیشتر می‌شود.

 

برای نخستین بار محققان دو ژن NEK2 و INHBA را مشخص کردند که نسبت به شیمی درمانی سرطان‌های سر و گردن مقاوم هستند. آنها متوجه شدند با خاموش کردن این ژن‌ها درمان سرطان‌ها تاثیرگذارتر خواهد بود.

این ژن‌ها که به مقاومت در برابر سرطان سلول‌های سنگفرشی گردن و سر (HNSCC) منجر می‌شوند، را احتمالا بتوان خاموش کرد تا درمان‌های موجود تاثیرگذار واقع شوند.

ته مویتگ محقق ارشد پژوهش از دانشگاه کویین مری لندن در این باره می‌گوید: متاسفانه افراد زیادی وجود دارند که بدنشان نسبت به شیمی درمانی یا اشعه درمانی واکنش نشان نمی دهد. تحقیق ما حاکی از آن است که حداقل در سرطان‌های سر و گردن این دو ژن عامل جلوگیری از درمان است. می‌توان این ژن‌ها را هدف گرفت.

حدود 90 درصد سرطان‌های سر و گردن در نتیجه HNSCC و نرخ زنده ماندن این بیماران کمتر از 25 درصد است که دلیل اصلی آن مقاومت به درمان است.

محققان 28 ژن را روی 12 سویه از رده‌های سلولی سرطانی مقاوم در برابر شیمی درمانی آزمایش کردند و در نهایت روی چهار رده سلولی که نیاز به بررسی بیشتر داشت، تمرکز کردند.

آنها همچنین از طریق یک کتابخانه شیمیایی که برای توسعه داروهای جدید استفاده می‌شود، بررسی کردند و دریافتند که ژن‌های NEK2 و INHBA را می‌توان با استفاده از سم قارچی Sirodesmin A و Carfilzomib که از باکتری‌ها منشأ می‌گیرد، سرکوب کرد.

محققان توانستند در 2 مورد از این 4 ژن (NEK2 و INHBA) از Sirodesmin A و Carfilzomib استفاده کنند تا سلول‌های سرطانی HNSCC را در هنگام درمان با داروی رایج شیمی‌درمانی سیس پلاتین، تقریبا 30 برابر آسیب‌پذیرتر کنند.

نتایج این تحقیق گامی نویدبخش برای بیماران سرطانی است که در آینده می‌توانند درمان‌های شخصی سازی شده بر اساس ژن هایشان و نوع تومور دریافت کنند و نرخ بهبود آنها از سرطان بیشتر می‌شود.

شناسه خبر 73530