شناسه خبر:73533
1402/6/20 13:43:44

سپهرغرب، گروه کاردانش: معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: حمایت از طرح‌های تولید نیمه صنعتی دارو، تجهیزات پزشکی و همچنین ظرفیت‌سازی برای پروژه‌هایی با سطوح فناوری بالا مانند «هوش مصنوعی» در زمره اهداف بلند مدت موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران(موسسه نیماد) است.

یونس پناهی با بیان اینکه دستاوردهای پژوهشی موسسه نیماد در بازه زمانی مرداد 1400 تا 1402 در دو قالب مقاله و فناوری تهیه شده است، تصریح کرد: از میان 1506 طرح دریافتی، 354 طرح خاتمه یافته و از این تعداد 241 مقاله در پایگاههای بین‌المللی شامل ISI، اسکوپوس و مدلاین به چاپ رسیده‌اند که 77 مورد در مجلات Q1، 87 مورد در مجلات Q2، 67 مورد در مجلات Q3 و 10 مورد در سایر پایگاه‌ها نمایه شده‌اند.

رئیس موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران (نیماد) عنوان کرد: 20 محصول فناورانه از این طرح‌ها به دست آمده که شامل چهار مورد دستورالعمل بالینی، یک مورد ثبت اختراع و 10 مورد دانش فنی است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به دیگر دستاوردهای فناورانه موسسه نیماد اشاره کرد و اظهار داشت: «طراحی یک مدل مفهومی یا ابزار سیاست‌گذاری سلامت» و چهار مورد «طراحی و تولید نرم افزار» نیز از دستاوردهای فناورانه نیماد است.

وی ضمن برشمردن اهداف و برنامه‌های بلند مدت موسسه نیماد، عنوان کرد: حمایت از طرح‌های تولید نیمه صنعتی دارو، تجهیزات پزشکی و همچنین ظرفیت‌سازی برای پروژه‌هایی با سطوح فناوری بالا به عنوان مثال «هوش مصنوعی» در زمره اهداف بلند مدت موسسه نیماد است.

پناهی حمایت از محققان جوان و نخبگان را امری ضروری دانست و تاکید کرد: که طرح‌های دانشجویی در قالب «گرنت دانشجویی» در نیماد برای اولین بار در این دولت طراحی و اجرا شده است.

وی همچنین از حمایت‌های متنوع از پژوهشگران در قالب «گرنت پژوهشگر فرهیخته»، «گرنت بین الملل»، «گرنت محقق جوان»، « گرنت با اعتبار محدود» و « گرنت RFP» در نیماد خبر داد و یادآور شد: «گرنت فرهیخته» در راستای نگاهداشت نخبگان، بیشتر مورد توجه قرار گرفته است؛ به‌طوری‌که از بین 350 طرح خاتمه یافته، 289 طرح را به خود اختصاص داده است.

شناسه خبر 73533