شناسه خبر:76444
1402/9/7 09:32:05
مدیرکل حقوقی شرکت مدیریت منابع آب ایران در سفر به سنندج:

قانون توزیع عادلانه آب در کشور با شرایط کنونی سازگار نیست

سپهرغرب، گروه خبر: مدیرکل حقوقی شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: قانون توزیع عادلانه آب مربوط به 50 سال گذشته است و با شرایط کنونی کشور سازگاری ندارد و باید به فکر قوانین جدید بود.

حسین زمانی روز دوشنبه در نشست حقوق آب منطقه یک کشور در سنندج اظهار کرد: قانون توزیع عادلانه آب برگردان شرایط کشور در بیش از 50 سال گذشته است و با وضعیت فعلی سازگار و جوابگو نیست و باید به فکر قوانین جدید بود.

وی ادامه داد: نیاز است قوانین جدید متناسب با شرایط کنونی کشور از لحاظ جغرافیایی ایجاد کرد که نگاه توسعه پایدار به آب در کنار توجه به مسائل محیط زیستی و توسعه اقتصادی در آن گنجانده شود.

مدیرکل حقوقی شرکت مدیریت منابع آب ایران یادآور شد: حکمرانی آب یک مقوله خیلی مهم است و بدون در نظر گرفتن همدلی و سازگاری بین دستگاه‌های مسئول ازجمله وزارت نیرو و قوه قضائیه، نمی‌توانیم در این زمینه موفق عمل کنیم.

زمانی، توجه دولت سیزدهم به مسائل حقوقی منابع آبی را قابل تقدیر دانست و ادامه داد: لایحه حفاظت از رودخانه‌ها و کنترل سیلاب در کمیسیون کشاورزی مجلس در حال بررسی است که با تصویب آن بسیاری از مشکلات حوزه آب برطرف خواهد شد.

وی اضافه کرد: لایحه اصلاح ماده 45 قانون توزیع عادلانه آب هم در قوه قضائیه در دست بررسی بوده که امیدواریم با اصلاح آن، دستگاه قضائی بر مسائل به روز نظارت داشته باشد.

  لزوم بازنگری در قوانین توزیع عادلانه آب

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان هم اظهار کرد: در راستای اجرای قانون جامع حد نگار آیین‌نامه مستندسازی اموال غیرمنقول و سایر الزامات قانونی سند مالکیت، بستر رودخانه‌های استان به میزان حدود سه هزار هکتار به نام دولت جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان با همکاری دفتر حقوقی و حوزه معاونت حفاظت و بهره‌برداری و گروه مهندسی رودخانه‌ها به‌دست آمد.

آرش آریانژاد به صدور سند مالکیت برای هزار و 428 هکتار از اراضی بستر منابع آبی استان اشاره کرد و افزود: برای 965 هکتار از اراضی بستر سد قشلاق سنندج، 110 هکتار سد گاران مریوان، 106 هکتار در سد امیرآباد و رمشت کامیاران، 84 هکتار از اراضی سد زیویه، 40 هکتار از اراضی سد عباس آباد بانه، 56 هکتار از اراضی سد سنگ سیاه و 67 هکتار از اراضی سد سورال دهگلان، سند مالکیت شرکت آب منطقه‌ای کردستان صادر شد.

وی ادامه داد: تاکنون از مجموع 32 طرح استان، 512 پرونده، چهار هزار و 803 سند، هفت هزار و 44 ملک به مساحت دو میلیون و 372 هزار و 537 مترمربع، توسط واحد حقوقی شرکت آب منطقه‌ای کردستان وارد سامانه مکانی تملک اراضی (سامان) شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان با بیان اینکه قوانین توزیع عادلانه آب نمی تواند به ما در بحث حکمرانی آب کمک کند، افزود: آب اکنون با توجه به شرایط آب و هوایی روی مسائل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی نقش بسیار مهم و حساسیت بالایی دارد و باید هرچه سریعتر این قوانین بازنگری و ابلاغ شود.

آریانژاد بر لزوم تعیین حریم رودخانه قشلاق سنندج تأکید کرد و گفت: با توجه به تغییرات بستر رودخانه به دلیل کاهش بارندگی، برخی افراد سودجو به‌دنبال تصرف اراضی حریم این رودخانه و خرید و فروش آن هستند که مشکلات زیادی برای شرکت آب منطقه‌ای ایجاد کرده است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای کردستان هم طول رودخانه‌های استان را 24 هزار کیلومتر اعلام کردو گفت: کردستان هفت درصد منابع آبی کشور را به خود اختصاص داده و دارای 17 رودخانه دائمی و 34 رودخانه فصلی است.

عرفان مؤمن‌پور با بیان اینکه منابع آبی زیرزمینی 823 میلیون مترمکعب کسری مخزن دارد، ادامه داد: 15 هزار و 135 حلقه چاه مجاز با 410 میلیون مترمکعب برداشت و هشت هزار حلقه چاه غیرمجاز با 68 میلیون مترمکعب برداشت در استان وجود دارد.

در این نشست نمایندگان حقوقی و حفاظت و بهره‌برداری شرکت‌های آب منطقه‌ای استان‌های کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان و زنجان حضور دارند.

نشست حقوق آب منطقه یک کشور به مدت دو روز در سنندج برگزار می‌شود و شامل پنل قانون توزیع و سایر مقررات آب‌های زیرزمینی و پنل کمیسیون رسیدگی به امور آب‌های زیرزمینی (قانون تعیین تکلیف چاههای فاقد پروانه) است.

شناسه خبر 76444