شناسه خبر:76485
1402/9/8 10:01:38

سپهرغرب، گروه خبر: مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کردستان گفت: بر اساس وعده استاندار در جشنواره اخیر انار، روستا دله‌مرز سروآباد تا پایان آذرماه جاری به شبکه ملی اطلاعات متصل می‌شود.

18 آبان‌ماه سال جاری بود که جشنواره انار با حضور مسئولان استانی و جمعیت چند هزار نفری از مردم کردستان و استان‌های همجوار در روستای دله‌مرز از توابع شهرستان سروآباد برگزار شد.برای پوشش خبری جشنواره که وارد روستا شدیم، متوجه مشکل قابل تأملی در این روستا شدیم و آن عدم آنتن‌دهی موبایل بود به صورتی که امکان برقراری هیچ گونه ارتباط تلفنی در این روستا وجود نداشت.

این مشکل به‌صورت محسوس در آنجا احساس می‌شد و اهالی روستا در آن جشنواره این مطالبه را از استاندار کردستان درخواست کردند که زارعی‌کوشا وعده داد تا دو هفته بعد مشکل آنتن‌دهی حل شود.

این موضوع را از مدیرکل اطلاعات و فناوری ارتباطات استان پیگیری کردیم.

آرام حیدری با بیان اینکه اقدامات لازم در خصوص اتصال روستای دله‌مرز به شبکه ملی اطلاعات در حال انجام است، افزود: با احداث یک سایت جدید روستاهای دل، دله‌مرز و زوم از توابع شهرستان سروآباد به شبکه ملی اطلاعات متصل خواهند شد.

وی افزود: حفاری‌‌های لازم برای ایجاد و راه‌اندازی سایت در محل مورد نظر انجام شده و بتن‌ریزی برای نصب دکل و تجهیزات نیز در دست اقدام است و تا پایان آذرماه جاری به اتمام می‌رسد.

وی با اعلام اینکه با این اقدامات مشکل روستاهای ذکر شده در خصوص آنتن‌دهی موبایل و همچنین اینترنت و وای‌فای حل می‌شود، خاطرنشان کرد: میزان سرمایه‌گذاری برای این سایت با احتساب هزینه‌های تأمین برق آن 6 میلیارد تومان برآورد شده است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کردستان با اشاره به اینکه راه‌اندازی این سایت جدید بالغ بر 100 خانوار را از پوشش‌های ارتباطی بهره‌مند خواهد کرد، خاطرنشان کرد: بر اساس هدف‌گذاری‌ها، تمامی روستا‌های بالای 20 خانوار استان کردستان تا پایان سال جاری به شبکه ملی اطلاعات متصل می‌شوند.

حیدری اذعان کرد: در حال حاضر از یک هزار و 310 روستای بالای 20 خانوار استان، یک هزار و 141 روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل شده و 169 روستا در برنامه قرار دارد.

 

شناسه خبر 76485