شناسه خبر:79652
1402/11/30 10:39:02

سپهرغرب، گروه ایران و جهان: وزارت خارجه صنعا در واکنش به اقدام خصمانه آمریکا در اجرایی کردن تحریم‌ها علیه انصارالله بعد از قرار دادن مجدد نام این جنبش در فهرست به‌اصطلاح «تروریسم»، اعلام کرد:‌ آمریکا عامل و حامی اصلی تروریسم در جهان بوده و یمن هرگز از حمایت از فلسطین دست نخواهدکشید.

وزارت خارجه دولت نجات ملی یمن با صدور بیانیه‌ای اقدام آمریکا در قرار دادن مجدد نام جنبش انصارالله در فهرست به‌اصطلاح «تروریسم» و اجرایی کردن تحریم‌ها ضد این جنبش را محکوم و تأکید کرد: این اقدامی غیر قانونی است که موجب می‌شود واشنگتن «اعتبار» خود را در بسیاری از کشورهای جهان از دست بدهد.

در بیانیه وزارت خارجه دولت صنعا آمده است: واشنگتن طرفی است که تروریسم را علیه بسیاری از کشورها اعمال می‌کند و جدیدترین مورد تصمیم آمریکا در این زمینه، حمایت از تروریسم رژیم صهیونیستی علیه غیر نظامیان فلسطینی در نوار غزه بوده که تا امروز بیش از 28 هزار شهید و 68 هزار زخمی به‌جا گذاشته است.

این وزارتخانه تصریح کرد: رژیم اشغالگر از حمایت نامحدود سیاسی، نظامی، مادی و لجستیکی آمریکا و متحدانش برخوردار است. اما یمن به موضع انسانی و اخلاقی خود در تحمیل محاصره دریایی به رژیم اشغالگر و هدف قرار دادن کشتی‌های این رژیم یا کشتی‌هایی که به مقصد بنادر فلسطین اشغالی حرکت می‌کنند، پایبند است.

در ادامه این بیانیه آمده است: یمن همچنین به هدف قرار دادن کشتی‌های متجاوزان آمریکایی و انگلیسی تا زمان پایان تجاوزات نظامی و ورود کمک‌های انسانی و غذایی و دارویی و سوخت به نوار غزه بدون هیچ مانعی، ادامه می‌دهد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا که در چارچوب اقدامات خصمانه خود ضد دولت و ملت یمن به‌خاطر موضع شرافتمندانه آن‌ها در حمایت از مردم غزه و ایستادن مقابل اشغالگران صهیونیست، اخیراً مجدد نام جنبش انصارالله را در فهرست به‌اصطلاح تروریسم خود قرار داده بود، روز جمعه در بیانیه‌ای از اجرایی شدن تحریم‌ها ضد انصارالله خبر داد.

«محمد عبدالسلام» رئیس هیئت مذاکره‌کننده صنعا در واکنش به این اقدام خصمانه آمریکا اعلام کرد: این اقدام واشنگتن بیانگر جنبه‌ای از دورویی آشکار و واضح آمریکا است. آمریکا با هدف حمایت از اسرائیل می‌خواهد به یمن آسیب بزند و صهیونیست‌ها را برای ادامه نسل‌کشی ضد ملت فلسطین در نوار غزه تشویق کند.

وزارت خارجه دولت نجات ملی یمن چند روز قبل در بیانیه‌ای در واکنش به تحولات اخیر و تحرکات خصمانه‌ای که آمریکایی‌ها و متحدانشان در منطقه و به‌ویژه ضد یمن انجام می‌دهند، اعلام کرد: نیروهای مسلح یمن به هدف قرار دادن کشتی‌های اسرائیلی یا کشتی‌هایی که به‌ مقصد فلسطین اشغالی در حرکت هستند تا زمان توقف تجاوزات علیه غزه و رفع محاصره این منطقه ادامه خواهند داد.

در شرایطی که رهبری سیاسی و نظامی و ملت یمن بر ادامه عملیات‌ این کشور علیه کشتی‌های اسرائیلی در دریای سرخ و کشتی‌هایی که به‌ مقصد فلسطین اشغالی حرکت می‌کنند تا زمان توقف تجاوزات علیه غزه تأکید دارند، آمریکا که در تشکیل ائتلاف دریایی ضد یمن شکست خورده، طی هفته‌های اخیر دست به اقدامات متجاوزانه و خصمانه‌ علیه یمنی‌ها ازجمله حمله به مواضعی در این کشور و قرار دادن مجدد نام انصارالله در فهرست به‌اصطلاح «تروریسم» زده است.

شناسه خبر 79652