شناسه خبر:79974
1402/12/9 11:45:06
انتظارات از مجلس دوازدهم؛

بخش کشاورزی نیاز به قانون مستقل دارد

سپهرغرب، گروه کشاورزی: رئیس اتاق اصناف کشاورزی ایران گفت: لازم است بخش کشاورزی مانند حوزه اصناف در بازار دارای قانون مستقل باشد و انتظار است در این خصوص مجلس دوازدهم اقدام کند.

قاسم پیشه‌ور، درباره اولویت بخش کشاورزی و انتظار از مجلس دوازدهم گفت: بر اساس اصل 44 و همانطور که در قانون تعریف شده است امور باید به مردم سپرده شود به‌ویژه در حوزه کشاورزی که 100 درصد بخش خصوصی است.

وی افزود: دولت اینکه بخواهد در بخش خصوصی دخالت و فرمان خلق‌الساعه داشته باشد شایسته نیست زیرا کشاورز بر اساس هزینه واقعی تولید دارد.

رئیس اتاق اصناف کشاورزی ایران ادامه داد: در این خصوص لازم است در مجلس شورای اسلامی حداقل قانونی مستقل مانند قانون اصناف در سطح بازار که 55 سال قبل مصوب شد در بخش کشاورزی هم قانون مستقل وجود داشته باشد که کشاورز هم تکلیف خود را در میدان فعالیت بداند.

پیشه‌ور اظهار کرد: هنگامی که دولت تنظیم بازار را از جیب کشاورز انجام می‌دهد بالاخره سرمایه بخش خصوصی به پایان می‌رسد.

وی با بیان اینکه به لحاظ مالی بازار محصولات خارجی نسبت به محصولات تولید داخل جلوتر است، گفت: کشاورز داخلی محصول را با ارز 50 هزار تومانی در کشور تولید می‌کند در حالی که دولت محصولات را با ارز 28 هزار تومانی می‌تواند وارد کند که ارزان‌تر تمام می‌شود. در راستای رعایت انصاف باید به بخش تولید هم یارانه پرداخت شود تا کشاورز نیز با ارز 28 هزار تومان تولید و قیمت تمام‌شده او هم کاهش پیدا کند. به‌عنوان مثال، عنوان می‌شود اگر گندم وارد شود با نرخ 13.800 تومان بوده در حالی که تولید داخل بالای 20 هزار تومان تمام می‌شود.

بنابراین از مجلس دوازدهم انتظار است برای اینکه تولید داخل و صادرات محصولات با بخش‌نامه‌های خلق‌الساعه آسیب نبیند بخش کشاورزی دارای قانون مستقل شود.

شناسه خبر 79974