شناسه خبر:80382
1402/12/19 12:57:02

سپهرغرب، گروه خبر: استاندار مرکزی گفت: 145 درصد درآمد تعهد شده استان محقق شده است و امیدواریم تا پایان سال به 150 درصد برسد.

فرزاد مخلص الائمه روز پنج‌شنبه در جریان افتتاح پروژه‌های عمرانی زرندیه اظهار کرد: استان مرکزی استان صنعتی، کشاورزی و فرهنگی کشور است و هیچ زنجیره اقتصادی در کشور نیست مگر استان مرکزی در آن سهیم بوده و مداخله کند.وی با بیان این که استان مرکزی رتبه اول سرمایه گذاری در کشور را دارد، تصریح کرد: ساوه و زرندیه نگین صنایع غیرنفتی کشور هستند.

استاندار مرکزی در ادامه گفت: در طول سال دو موعد زمانی شامل هفته دولت و دهه فجر مربوط به افتتاح پروژه‌های دولتی و بخش خصوصی است که در دهه فجر پروژه‌های شهرهای مختلف استان افتتاح شد اما افتتاح پروژه‌های دهه فجر زرندیه به امروز و با حضور معاون رییس جمهور موکول شد.

وی بیان کرد: همزمان با سفر معاون رییس جمهور به شهرستان زرندیه 88 طرح عمرانی و اقتصادی در شهرستان زرندیه در ایام سالروز پیروزی انقلاب اسلامی بهره‌برداری و کلنگ‌زنی می‌شود.

وی گفت: 82 طرح عمرانی و اقتصادی مربوط به دهه فجر در شهرستان زرندیه بهره‌برداری و عملیات اجرایی 6 طرح نیز آغاز می‌شود.

استاندار مرکزی افزود: این طرح‌ها با چهار هزار و 887 میلیارد ریال اعتبار و سرمایه‌گذاری، برای 792 نفر در این شهرستان، ایجاد اشتغال می‌کند.

وی افزود: از تعداد کل طرح‌های دهه فجر در شهرستان زرندیه، 84 طرح با مجموع اعتبار یک هزار و 930 میلیارد ریال در حوزه عمرانی و 4 طرح با دو هزار و 967 میلیارد ریال اعتبار و سرمایه‌گذاری، اقتصادی است و تعدادی از طرح‌های مهم عمرانی و اقتصادی در شهرستان زرندیه، امروز پنج‌شنبه، با حضور معاون رئیس جمهور و استاندار مرکزی مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

مخلص الائمه با بیان اینکه در هفته دولت سال جاری نیز 45 طرح عمرانی و اقتصادی در شهرستان زرندیه مورد بهره‌برداری قرار گرفت، افزود: همزمان با ایام دهه مبارک فجر، هزار و 713 طرح عمرانی و اقتصادی مهم در سطح استان مرکزی افتتاح و کلنگ‌زنی شد که از این تعداد، هزار و 523 طرح افتتاحی و 190 طرح‌ نیز کلنگ‌زنی است.

استاندار مرکزی در ادامه با بیان اینکه پنج هزار و 24 میلیارد تومان بودجه تملک عمرانی در سال 1401 وارد استان مرکزی شد، افزود: این میزان اعتبار رشد 60 درصدی به نسبت 6 سال گذشته داشته است. بسیاری از طرح‌ها و پروژه‌ها با قدمت بیش از 15 سال با پیشرفت کمتر از 30 درصد به اتمام رسیده و در مدار بهره برداری قرار گرفته است اگر قرار بود به روال قبلی بودجه تخصیص داده می‌شد، افتتاح پروژه‌هایی که در استان به بهره برداری رسیده است به سال 1430 می‌رسید.

وی گفت: بالغ بر 80 هزار پروژه نیمه‌تمام در کشور وجود دارد که بخشی از آن‌ها در استان مرکزی است و پروژه‌های اولویت دار به اتمام رسیده یا در فرآیند تکمیل است.

وی گفت: 145 درصد درآمد تعهد شده استان محقق شده است و امیدواریم تا پایان سال به 150 درصد برسد.

امام جمعه زرندیه نیز به نقش مردم این شهرستان در دفاع از آرمان‌های نظام و نیز دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: این شهرستان با برخورداری از مزیت صنعتی و کشاورزی نقش مهمی در تامین نیازهای کشور دارد.

حجت‌الاسلام حسین ابراهیمی افزود: این شهرستان با وجود برخورداری از ظرفیت‌های گوناگون، از محرومیت‌های زیادی برخوردار است و انتظار می‌رود رییس سازمان برنامه و بودجه به عنوان فرزند شهرستان زرندیه با نگاه ویژه به تخصیص اعتبارات ملی بخشی از کمبودها و محرومیت‌ها را برطرف کند.

وی بیان کرد: مهمترین نیاز شهرستان در حوزه بهداشت و درمان است گرچه در بخش‌های دیگر نیز کاستی‌هایی وجود دارد.

شناسه خبر 80382