شناسه خبر:82468
1403/2/24 00:55:57

کرامت آسمان در سرازیر کردن باران بهاری به گوشه و کنار استان مرزی ایلام، مخزن سدهای چهارگانه این استان را بر خلاف سال‌های اخیر پر از برکت الهی کرد و باعث سرریز شدن آب برخی سدها شد.

کم‌آبی و تداوم خشک‌سالی در سال‌های اخیر به یکی از دغدغه‌ها و معضلات جدی تبدیل شده است به طوری که ذخایر منابع آبی در اقصی‌نقاط کشور به‌شدت کاهش یافت.

استان مرزی ایلام نیز ازجمله استان‌هایی است که در سنوات گذشته با معضل کمبود آب و خشک‌سالی دست و پنجه نرم می‌کرد، کاهش بارندگی‌ها و خشک‌سالی که در سال‌های گذشته دامن‌گیر استان ایلام شد، علاوه بر تأثیر سوء بر طبیعت استان، سبب افت شدید منابع آب‌های سطحی و زیرسطحی شده و به تبع آن صنعت، کشاورزی و محیط زیست را به شدت تحت تأثیر قرار داد.

با این حال خوشبختانه برخلاف سنوات گذشته، بارش‌های مناسب در پاییز و زمستان سال گذشته و به‌ویژه در فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری منجر به افزایش حجم سدها و آبدهی رودخانه‌های ایلام شده است.

در حالی که سدهای استان در سال‌های اخیر به‌دلیل عدم ورودی مناسب آب با مشکلات زیادی مواجه بوده و میزان حجم سدها روز به روز پائین می آمد، بارندگی‌های بهاری به‌ویژه در اردیبهشت ماه امسال جان دوباره به این سدها داده و آن‌ها را سیراب کرده است.

طبیعت سدهای چهارگانه استان ایلام این روزها پس از باران اردیبهشت ماه و بهاری زیبایی خیره کننده به نمایش گذاشته که چشم از دیدن آن‌ها سیر نمی‌شود.‌

سد مخزنی دویرج دهلران سرریز کرد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان ایلام گفت: در پی بارش های بهاری سد مخزنی دویرج دهلران سرریز کرد.

صادق علیمرادی افزود: سد مخرنی دویرج با حجم مخزن ۲۰۵ میلیون مترمکعب به‌منظور تأمین آب کشاورزی و صنعت شهرستان و همچنین مهار سیلاب‌های رودخانه دویرج احداث شده است.

وی تصریح کرد: این سد در ۱۳ کیلومتری شمال شرق شهر موسیان از توابع شهرستان دهلران بر روی رودخانه دویرج واقع در جنوب غرب استان ایلام قرار دارد.

ظرفیت سد ایلام (چم گردلان) تکمیل است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان ایلام با اشاره به حجم کنونی سد ایلام، یادآور شد: ظرفیت کنونی سد ایلام ۶۳.۷ میلیون مترمکعب بوده که در حال حاضر ظرفیت آن تکمیل و پر شده است.

علیمرادی گفت: با توجه به تکمیل ۱۰۰ درصدی ظرفیت سد مخزنی ایلام و سرریز شدن آن، شرکت آب منطقه‌ای ایلام به‌منظور مدیریت کیفی مخزن سد و همچنین ایجاد ظرفیت کافی جهت مستهلک کردن سیلاب‌های احتمالی ناشی از بارش‌های بهاری، بخشی از آب با کیفیت پایین، در کف مخزن را از طریق دریچه تخلیه‌کننده تحتانی سد رهاسازی کرد.

حجم سدهای چهارگانه ایلام ۲۹۷ میلیون مترمکعب است

وی گفت: حجم کنونی آب پشت سدهای چهارگانه این استان با توجه به بارش‌های چند روز گذشته به ۲۹۷.۳ میلیون متر مکعب رسیده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان ایلام با اشاره به آخرین وضعیت ذخایر آب سدهای چهارگانه استان، اظهار کرد: حجم کلی سد دویرج دهلران ۲۰۳ میلیون مترمکعب بوده که در حال حاضر ۲۰۰ میلیون متر مکعب از حجم آب این سد پُر است.

علیمرادی افزود: سد دویریج دهلران پنج شنبه هفته گذشته سرریز کرد و بخشی از آب تخلیه و رهاسازی شده است.

سدهای کنگیر و گلال در آستانه سرریز شدن

وی بیان کرد: حجم سد کنگیر ایوان نیز در تراز نرمال ۱۹ میلیون مترمکعب بوده که تاکنون ۱۷ میلیون مترمکعب معادل ۸۹ درصد حجم آن پر شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای ایلام در خصوص وضعیت سد گلال نیز خاطرنشان کرد: این سد نیز در تراز نرمال ۱۹ میلیون متر مکعب بوده که حجم کنونی آن ۱۶.۶ میلیون مترمکعب معادل ۸۶ درصد است. ارش‌های بهاری از ابتدای سال جاری تاکنون، نقش مهمی در راستای افزایش ذخیره آب در پشت در سدهای این استان داشته است.

هوای ایلام از امروز ناپایدار می‌شود

معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی استان ایلام گفت: سامانه بارشی از اواخر وقت یکشنبه هوای استان را تحت تأثیر فعالیت‌های جوی خود ناپایدار می‌کند.

مجتبی میهن‌پرست اظهار کرد: این سامانه بارشی تا اوایل روز سه شنبه تداوم دارد و کل استان را دربر می‌گیرد اما عمده بارش‌های آن در نیمه شمالی و شرقی استان رخ می‌دهد.

وی ادامه داد: هرچند قدرت این سیستم نسبت به دو سامانه گذشته قوی نیست اما باتوجه به رگباری و ناگهانی بودن ریزش‌ها، احتمال تقویت نقطه‌ای باران به‌ویژه در نواحی شمالی و شرقی استان وجود دارد.

وی اضافه کرد: در مدت فعالیت سامانه بارشی، دمای هوا نیز تا ۶ درجه سانتیگراد نسبت به روزهای گذشته کاهش می‌یابد.

معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی استان ایلام رعد و برق، بارش تند رگباری، صاعقه، وزش باد و تگرگ را از پدیده های جوی این سامانه برشمرد.

وی یادآور شد: خطر اصابت صاعقه، بروز آب‌گرفتگی، لغزندگی جاده‌ها و معابر، احتمال آسیب دیدن سازه‌های سبک و سرشاخه درختان به علت وزش باد و بارش‌های رگباری از پیامدهای این سیستم است.

میهن پرست هشدار داد: با توجه به وجود رطوبت در هوا و فعالیت ریزشی این سیستم جدید، کشاورزان نسبت به تسریع در برداشت محصول خود و ذخیره محصول در فضای سرپوشیده اقدام و مزارع خود را برای جلوگیری از بروز آفات، پس از خروج سامانه سمپاشی کنند.

وی از کوهنوردان و دامداران خواست به علت خطر اصابت صاعقه و رعد و برق از حضور در ارتفاعات خودداری کنند.

میهن پرست پیش بینی کرد برای اواخر روز چهارشنبه یک سامانه بارشی دیگر نیز به استان وارد شود.

بارش‌های اخیر در سطح استان علاوه بر زیبایی‌های چشم نواز طبیعت بکر استان، خنکا و لطافت بهاری را بیش از سال‌های گذشته در این استان گسترانیده است، چشمه‌های جوسانی که از دل زمین در برخی از نقاط استان سر برآورده و چشم انسان را از این همه قدرت و شکوه باری تعالی به خود معظوف کرده است، نویده دهنده ترسالی است که تکمیل ظرفیت سدهای ایلام یکی از نشانه های این عظمت و نعمت و الهی است.

اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد، پر شدن سدها و جاری شدن چشمه‌ها و پرآب شدن رودخانه‌های دائمی و فصلی استان، بهانه‌ای برای عدم رعایت الگوی مصرف نمی‌شود و قدر این نعمت بزرگ الهی را باید صرفه جویی و مصرف بهینه دانست و از مردم شریف استان انتظار می‌رود که شکر نعمت را با مصرف صحیح به جای آورده و قدردانی خود را رعایت الگوی مصرف به جای آوریم.


منبع: خبرگزاری ایرنا

شناسه خبر 82468