1400/7/21 09:24:36
*
0
46935

برنامه‌های هفته سلامت روان در استان مرکزی اعلام شد

سپهرغرب، گروه خبر: مدیرکل بهزیستی استان مرکزی به‌مناسبت فرا رسیدن هفته سلامت روان برنامه‌های این هفته را تشریح کرد.

زهرا امینی اظهار کرد: با توجه به شروع هفته سلامت روان از 18 تا 24 مهرماه سال جاری با شعار سلامت روان در جهانی نابرابر و بزرگداشت این هفته، اداره کل بهزیستی استان مرکزی به‌عنوان یکی از متولیان سلامت روان، برنامه‌های متنوع و فعالیت‌های گوناگونی را درنظر گرفته است.

وی افزود: هفته سلامت روان فرصتی است برای ارتقای آگاهی‌های عمومی مردم درخصوص اهمیت سلامت روان و همچنین تغییر و اصلاح نگرش در مورد بهداشت روان، به‌ویژه بعد از شروع بیماری کرونا، میزان استرس‌ها، اضطراب‌ها و تنش‌ها بیش از گذشته افزایش یافته و سلامت روان افراد جامعه را در معرض تهدید قرار داده است.

این مقام مسئول اظهار کرد: این موضوع ضرورت توجه به دریافت مشاوره‌های روانشناختی را بیش از گذشته نشان می‌دهد.

امینی خاطرنشان کرد: سازمان بهزیستی با راه‌اندازی مراکز متعدد استفاده از کارشناسان خبره در مراکز مشاوره، دولتی و خصوصی و مداخلات کارآمد روانشناختی، بهره‌مندی عموم مردم از خدمات رایگان خط صدای مشاور، راه‌اندازی مراکز سلامت محلی و گروه‌های همیاران سلامت در محلات، اقدامات مؤثری انجام داده؛ به‌طوری که در سال 1399 تعداد 46 هزار و 960 خدمت روانشناسی و مشاوره‌ای در مرکز مشاوره تلفنی 1480 این اداره کل ارائه شده است.

امینی گفت: اغلب مردم از اهمیت حفظ سلامت جسمانی خود آگاه هستند و برای کسب اطمینان از سلامتی خود، از روش‌هایی همچون ورزش منظم، تغذیه مناسب و آزمایش‌های پزشکی استفاده می‌کنند. اما تعداد کمی از مردم به اهمیت حفظ سلامت روانی خود واقف هستند، نیاز است با رویکردی پیشگیرانه و بهره‌گیری از روانشناسان و مددکاران، تغییرات اساسی در شیوه و سبک زندگی این افراد رخ دهد.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی با تأکید بر اینکه یکى از مسائل مهم جهان امروز مسئله بهداشت و سلامت انسان است، افزود: بدون شک، سلامت جسمانى و روانى افراد جامعه اهمیت بسزایى دارد، تأمین سلامتى اقشار جامعه یکى از مسائل اساسى هر کشورى است که باید آن را از سه بُعد جسمى، روانى و اجتماعى مد نظر قرار داد.

وی بیان کرد: درحال حاضر بهداشت روانى به‌عنوان یکى از رشته‌ها و موضوعات اساسى، مورد توجه سازمان بهداشت جهانى است و یک قسمت مستقل را در این سازمان جهانى به خود اختصاص مى‌دهد؛ در هر دو مفهوم بهداشت روانى، نقش فرهنگ، آداب و رسوم خانوادگى و اجتماعى و شرایط محیطى مورد تأکید قرار می‌گیرد.

امینی اظهار کرد: سازمان بهداشت جهانی در رابطه با سلامت روان دو هدف دارد، نخست ارتقا و پیشگیری و دوم درمان و بهبودی، بی‌شک نقش ارتقا و پیشگیری مهم‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر است؛ متأسفانه مردم کشور ما اهمیت زیادی به سلامت روان نمی‌دهند، شاید این امر به‌دلیل نداشتن اطلاعات در این مقوله است.

وی بیان کرد: جامعه‌ای که سلامت روان دارد، ترافیک، قتل، جنایت، اعتیاد، طلاق و غیره در آن کمتر اتفاق می‌افتد؛ همچنین سلامت روان در سلامت جسمانی نیز نقش بسزایی دارد، بهداشت روان با شناخت، رفتار و سلامتی احساسی ما در ارتباط است، برای کاهش عوارض ناشی از کم‌توجهی به سلامت روان باید مداخله مثبت و اندیشمندانه برای مقابله با شرایط نامناسب قبل از آنکه منجر به اختلال یا ناتوانی شود که هدف آن حفظ سلامت و بهداشت افراد است را به‌کار گیریم.

امینی افزود: درخصوص راهکارهای پیشگیرانه در سلامت روان انجام بررسی‌­های دوره­‌ای نیازسنجی با هدف به­‌روز کردن اولویت‌­های ارتقای سلامت روان جامعه، آموزش و آگاه‌سازی تمام مردم در مورد سلامت روان، تقویت مهارت­‌های مرتبط با سلامت روان، مانند مهارت‌های زندگی، مهارت­‌های فرزندپروری، مهارت­‌های شغلی و مهارت­‌های زندگی سالم، ایجاد و تقویت سامانه‌های حمایت اجتماعی، مداخله‌های اجتماعی با هدف کاهش استرس و ارتقای سلامت روان، تاب‌آوری فردی، تقویت شبکه‌­های ارتباطی محله­‌ای، مشارکت شهروندان و فعالیت­‌های محله‌­ای، توانمندسازی اجتماع، مداخله در بحران برای وضعیت­‌هایی مانند طلاق، جدایی، بلایا و آسیب‌­های دیگر و غیره، دارای اهمیت است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سپهرآنلاین در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب سپهرغرب با ذکر منبع امکان پذیر است.

قدرت گرفته از سیستم مدیریت تحریریه و خبرگزاری "سی رخ"