شناسه خبر:57097
1401/4/6 09:10:48

سپهرغرب، گروه ریحانه‌آفرینش: افسردگی، بی‌حوصلگی و کسالت روحی یکی از امراضی است که ممکن است سراغ هر کسی بیاید اما زنان خانه‌دار به دلایلی از آسیب‌پذیرترین افراد در این عرصه هستند.

خانه‌داری اگر چه مسئولیت شریف، مهم و بعضاً بسیار وقت‌گیر است، گاهی می‌تواند موجب محدودیت و کسالت روحی شود. یک بانوی افسرده قطعاً نمی‌تواند مدیر و مدبر یک خانواده با نشاط و سالم باشد. افسردگی او ناچار بر همه‌چیز تأثیرگذار خواهد بود. بنابراین افسردگی بانوان باید بسیار جدی تلقی شده و برای درمان و رفع آن اقدام شود.

  خانه‌های خلوت و ساکت

زنان در گذشته فرزندان زیادی داشتند و خانواده‌ها شلوغ و بسیار گرم و پر هیاهو بودند اما امروزه فرزندان کم یا تک‌فرزندی، محیط خانواده را سوت و کور کرده است و از مسئولیت زنان خانه‌دار نیز کاسته است. این محیط ساکت و خلوت پاسخ نیازهای روحی یک بانوی پر انرژی را نمی‌دهد و او را راضی نمی‌کند. البته همه افراد یکسان نیستند و افراد پرانرژی‌تر که فراز و نشیب‌های روحی بیشتر، عواطف شدیدتر و کنش‌های خیلی گرم و فعالی دارند بیشتر در معرض این مشکل قرار دارند. به همین جهت در بعضی از خانواده‌ها مشکل «بانوی افسرده» مشکل مهمی است که اگر چه مورد توجه هم قرار نگیرد و آن قدر که اهمیت دارد رخ نمایی نکند اما تأثیرگذار است و ریشه بسیاری از مصائب و مشکلات دیگر می‌شود.

  زنگ‌های خاموش افسردگی

زنی که گاهی آشپزی‌های متنوع و با سلیقه‌اش اعضای خانه را به وجد می‌آورد، یا هنرهای دستی‌اش در خانه خود نمایی می‌کند یا گاهی روی نظافت بسیار حساس می‌شود، ناگهان در مقطعی از زمان، خانه را به کلی به حال خود رها می‌کند یا به‌صورت حداقلی به انجام کارهای خانه روی می‌آورد احتمال زیادی دارد که دچار افسردگی و کسالت روحی شده باشد. بی‌رغبتی به معاشرت‌های قوم و خویشی و ارتباط با دوستان نیز مخصوصاً برای افرادی که روحیه معاشرتی و جمعی دارند و فرار از زیر بار مهمانی دادن و پذیرش مهمان و هر نوع برنامه‌ای که نیاز به تعاملات گرم با دیگران دارد نیز از زنگ‌های خاموش افسردگی است. این مشکل دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد اما در این مقاله صرفا از نگاه معضلات و محدودیت‌های خانه داری مورد توجه است.

  راه‌های گریز از افسردگی یک خانه‌دار

یکی از عمده‌ترین چالش‌هایی که تولید افسردگی می‌کند نداشتن هدف است. معمولاً زنان خانه‌دار هدف خاصی در زندگی ندارند. این بی‌هدف بودن بسیار کسالت بار و ناراحت‌کننده است. اما هدف را می‌توان ایجاد کرد. اگر به علاقه‌مندی‌های خودمان توجه کنیم و در زمینه آن علاقه‌مندی‌ها کمی بررسی و جستجو کنیم احساس عطش و نیازمان بیشتر خواهد شد و کم‌کم هدف نیز به‌وجود خواهد آمد. هدف لازم نیست حتماً هدفی درازمدت یا بسیار ارزشمند باشد. داشتن هدف‌های کوتاه و مقطعی نیز می‌تواند ارضاکننده و برنامه‌ساز باشد. اگر در زمینه خاصی هنری دارید که به آن علاقه‌مند هستید می‌توانید در آن هنر یک متخصص و یک هنرمند منحصر به‌فرد شوید. لزومی ندارد که همین حالا کسی به هنر شما ارج نهد یا مشتری داشته باشد.

  راه گریزهای کوچک و مقطعی

علاوه بر داشتن هدف‌های خاص در زندگی، باید سعی کنیم از روزمرگی و یکنواخت شدن زندگی خلاص شویم اشتغال به یک فعالیت هنری یا ورزشی می‌تواند موجب رفع روند روزمرگی و ایجاد نشاط شود. گاهی یک کلاس آموزشی یا ورود به یک کار پاره‌وقت بدون ملاحظه میزان درآمد یا مزایای شغلی می‌تواند یک خانم افسرده را درمان کند. مثلاً حضور در یک دوره شنای آموزشی، یا قبول کردن کارهایی مثل تایپ یا خیاطی و... برای تغییر روحیه و تعامل با دوستان جدید می‌تواند راه مناسبی برای خروج از افسردگی باشد. بدون آنکه لازم باشد یک خانم خانه‌دار به یک خانم شاغل تبدیل شود. آوردن یک فرزند جدید به خانه نیز یکی از بهترین درمان‌های افسردگی بانوانی است که ساعت‌های طولانی لازم است در خانه تنها بمانند. اگر امکان فرزندآوری نباشد، چنانچه امکان داشته باشد، مراقبت و پرستاری از اطفال دیگران نیز بسیار مناسب خواهد بود.

  معنویت درمان کامل افسردگی

از آنجا که دوری از یک قدرت پرمهر مافوق بشری منشأ امید در انسان‌هاست هر چه از این منبع امیدبخش فاصله گرفته شود افسردگی و یأس بیشتر خواهد شد. بنابراین هر کاری که بتواند یک بانوی افسرده را به این منبع انرژی‌بخش و امیددهنده پیوند دهد، گام مؤثری در جهت رفع افسردگی خواهد بود. شرکت در جلسات مذهبی که بعضاً به‌صورت ماهیانه یا هفتگی در مجامع زنانه برگزار می‌شود با رعایت شرایطی می‌تواند موجب رفع افسردگی و تخلیه روحی و فرار از شر غمبادهای روحی شود.

شناسه خبر 57097