شناسه خبر:79755
1402/12/2 13:50:31

سرپرست سازمان مرکزی در مورد موضوعاتی همچون عرضه و قیمت میوه شب عید و عرضه خرمای ماه رمضان به ارائه توضیحاتی پرداخت.

ایوب فصاحت با بیان اینکه امسال حدود 20 هزار تن میوه برای شب عید برای توزیع آماده و برای استان‌ها ارسال شده و در انبارها نیز ذخیره شده است، گفت: بیش از 20 هزار تن ذخایر استراتژیک و ملی نیز داریم که اگر ضرورتی پیدا کرد بتوانیم در مواردی این ذخایر را برای تنظیم قطعی بازار ارسال کنیم.

 

وی افزود: رئیس جمهوری و وزیر جهادکشاورزی امسال تاکید ویژه‌ای بر تثبیت قیمت‌ کالاها برای شب عید و ماه مبارک رمضان داشتند. ستادی در وزارت جهاد تشکیل شده که این موضوعات را رصد می‌کند. سازمان تعاون روستایی هم یکی از اعضای آن ستاد است که تلاش‌های خود را در تنظیم میوه شب عید و خرمای ماه رمضان انجام داده‌است.

 

سرپرست سازمان تعاون روستایی در ادامه گفت: حدود 900 تن خرما برای ماه رمضان تامین کردیم. حدود 500 تن ذخیره احتیاطی برای خرما آماده شده که اگر ضرورت داشت به نقاط مختلف ارسال کنیم و در نهایت مشکلی در تنظیم بازار میوه شب عید و خرمای ماه رمضان با قیمت‌های مناسب نخواهیم داشت. قیمت‌هایی که در حال حاضر در بازار مشاهده می‌شود به هیچ وجه افزایش پیدا نخواهد کرد. خرما را حداقل با 15 درصد زیر قیمت بازار عرضه خواهیم کرد.

 

وی همچنین اضافه کرد: معمولا اینگونه است که در سه روز آخر سال عرضه میوه تنظیم بازاری صورت می‌گیرد و بیشترین عرضه نیز در دو روز آخر سال است. فقط هم سیب و پرتقال است.

 

فصاحت عنوان کرد: اگر امسال ضرورتی احساس کنیم و شیب افزایش قیمت مشاهده شود از دهم اسفندماه عرضه را شروع می‌کنیم. البته سازمان‌های میوه و تره بار شهرداری‌های کل کشور در این طرح مشارکت دارند. برآورد می‌کنیم مشکل خاصی در این موضوعات نداشته باشیم.

 

وی در ادامه گفت: میوه‌های تنظیم بازاری را نیز با 15 درصد زیر قیمت بازار عرضه می‌کنیم. عرضه نیز در شهرها در میادین‌ میوه و تره بار و مکان‌هایی که شهرداری‌ها موظفند در اختیار سازمان تعاون روستایی قرار دهد، صورت می‌گیرد. همچنین در خارج از شهرها نیز روستا بازارهایی داریم که در طول سالیان قبل شناخته شده و در آنها عرضه صورت می‌گیرد.

 

فصاحت در پایان تصریح کرد: برنامه داریم توزیع خرما را یک هفته قبل از شروع ماه مبارک رمضان در اختیار فروشگاه قرار دهیم تا توزیع آن شروع شود.


منبع: خبرگزاری ایسنا

شناسه خبر 79755