1400/7/19 09:30:54
*
0
46818
مدیرکل پست استان همدان خبر داد:

رشد 250 درصدی حجم امانات و بسته‌های پستی در همدان

سپهرغرب، گروه خبر - شکیبا کولیوند: مدیرکل پست استان همدان از رشد 250 درصدی حجم امانات و بسته‌های پستی استان همدان از زمان شیوع کرونا خبر داد.

به گزارش سپهرغرب، محمد امیدی روز گذشته به‌مناسبت روز جهانی پست در جمع خبرنگاران با بیان اینکه پست از قدیمی‌ترین نوع ارتباطات بشر بوده و قدیمی‌ترین و گسترده‌ترین شبکه ارتباطی در کل دنیا است، عنوان کرد: پست توانسته خود را با مقتضیات زمان جلو ببرد و ساختارش را با نیازهای مردم تغییر دهد.

وی با بیان اینکه نقش پست در جامعه از ابتدا تا الان متناسب با نیازهای مردم درحال تغییر و تحول است، اظهار کرد: خوشبختانه پست کشور ما از ابتدا جزء کشورهایی بود که به اتحادیه‌های جهانی پیوست.

مدیرکل پست استان همدان با بیان اینکه ایران به‌عنوان نوزدهمین کشور به اتحادیه جهانی پست پیوسته است، مطرح کرد: پست نوین در کشور ایران از زمان‌های بسیار دور آغاز به ‎کار کرده و چهارچوب پست نوین در کشورمان به زمان صدارت امیرکبیر برمی‌گردد.

امیدی با تصریح بر اینکه نقش پست در جامعه متناسب با نیاز مردم دائم درحال تغییر و تحول بوده است، خاطرنشان کرد: مهم‌ترین نقش پست، نقش در بازار تجارت الکترونیک است، به‌نوعی که پست به‌عنوان یک مکمل در بازار تجارت الکترونیک فعالیت دارد.

وی ادامه داد: اگر حلقه پست در بحث تجارت الکترونیک نباشد، توسعه بازار دیجیتال معنا ندارد و اگر نقصی در ارائه خدمات پست صورت بگیرد، به‌راستی تجارت الکترونیک نیز دچار مشکل خواهد شد.

امیدی در این راستا به نقش پست در تجارت الکترونیک در زمان شیوع ویروس کرونا اشاره کرد و افزود: این‌روزها شبکه توزیع دچار تغییر و تحول اساسی شده است، به‌نوعی که با وجود رسانه‌های اجتماعی به‌جای ارسال پاکت، به سمت بسته و امانت رفته‌ایم.

مدیرکل پست استان همدان با بیان اینکه حجم امانات و بسته‌های پستی کشور با شیوع ویروس کرونا دچار تغییر و تحول شده است، از رشد 250 درصدی حجم امانات و بسته‌های پستی استان همدان از زمان شیوع کرونا خبر داد.

وی با تأکید بر اینکه پست نبض حیاتی تجارت الکترونیک است، عنوان کرد: پست منجر به حذف واسطه‌ها و دلالان، ایجاد اشتغال به‌ویژه اشتغال‌های خانگی و خُرد بازار می‌شود.

امیدی در ادامه صحبت‌های خود به راه‌اندازی شبکه روستابازارها و ارائه خدمات پستی در این عرصه نیز اشاره کرد و افزود: در این عرصه تولیدات محلی و صنایع دستی را می‌توانیم شناسایی کرده و در سایت بارگزاری کنیم و با این روند، تمامی کشور می‌توانند این کالاها را خرید و فروش کنند.

وی با بیان اینکه از دیگر نتایجی که پست در پی دارد می‌توان به کمک به محیط‌زیست اشاره کرد، گفت: در سال گذشته 938 هزار و 897 فقره ترافیک از استان صادر و یک میلیون و 196 هزار و 608 ترافیک وارد استان شده که نسبت به سال گذشته رشد هشت درصدی داشته است؛ یعنی درمجموع بالغ‌بر دو میلیون و 315 هزار و 505 فقره که درصورت نبود پست و وقوع دوطرفه بودن سفرها، در این عرصه با چهار میلیون سفر شهری و بین شهری روبه‌رو بودیم که با پست این روند حذف شده است.

   درمجموع 535 واحد پستی در سطح استان وجود دارد

مدیرکل پست استان همدان تصریح کرد: درمجموع 535 واحد پستی در سطح استان وجود دارد که 38 واحد معادل هفت درصد دولتی و 497 واحد معادل 93 درصد خصوصی‌ است.

این مقام مسئول با اشاره به آنکه تعداد 326 واحد پستی معادل 61 درصد روستایی و 209 واحد پستی در سطح استان همدان معادل 39 درصد شهری است، ادامه داد: در استان همدان به‌ازای هر سه هزار و 250 نفر و به‌ازای هر 37 کیلومتر، یک واحد پستی وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه مجموع افرادی که به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم با پست استان کار می‌کنند 723 نفر بوده که فقط 186 نفر دولتی هستند، خاطرنشان کرد: در سال جاری با ترافیک صادره خارجه روبه‌رو بودیم و این عرصه نسبت به ترافیک وارده‌های ما پیشی گرفت.

امیدی در تشریح این موضوع مطرح کرد: مجموع ترافیک صادره و وارده استان رشد هشت درصدی داشته است که در زمینه مرسولات خارجی، ترافیک خارجی استان 883 مورد بود که در این عرصه با رشد 35 درصدی نسبت به سال گذشته روبه‌رو بوده‌ایم.

   فعالیت 174 فروشگاه اینترنتی در استان همدان

وی با اشاره به رشد فروشگاه اینترنتی در سال‌ جاری نسبت به 6 ماهه سال گذشته، اذعان کرد: فروشگاه‌های اینترنتی استان نسبت به سال گذشته 156 درصد رشد داشتند و درحال حاضر 174 فروشگاه فعال اینترنتی در سطح استان همدان داریم.

مدیرکل پست استان همدان در پاسخ به خبرنگار سپهرغرب درخصوص نوع کالاهای ارسالی این فروشگاه‌های اینترنتی نیز مطرح کرد: عمده محصولات صادراتی آن‌ها شامل پوشاک و در مرحله بعدی سی‌دی‌های نرم‌افزاری و سفال است که خوشبختانه محصولات و مرسولات صادره هم از رشد 323 درصدی برخوردار بوده است.

وی اظهار کرد: با توجه به تغییری که در مرسولات پستی رخ داده، سال جاری حدود 659 هزار فقره بسته وارده و صادره به استان داشتیم که نسبت به سال قبل از رشد 40 درصدی برخوردار بوده است.

امیدی با بیان اینکه همدان هاب غرب و شمال غرب کشور است، تصریح کرد: این روند باعث افزایش سرعت ارسال مرسولات شده و ما می‌توانیم به‌صورت مستقیم مرسولات را به هاب پستی دیگر انتقال دهیم.

وی با بیان اینکه با این روند در بسته‌بندی مرسولات پستی هم از 20 هزار ترولی که سبدهای فلزی حمل کالا است استفاده می‌کنیم، گفت: هم‌اکنون خطوط پستی افزایش یافته و در این راستا تغییراتی را نیز انجام دادیم.

امیدی با بیان اینکه هاب پستی در راستای افزایش سیر سرعت مرسولات ایجاد شده است، به توسعه زیرساخت‌های دیگر و افزایش شیفت‌ها و خطوط پستی استان نیز اشاره کرد.

وی با بیان اینکه هدف ما توسعه بازارهای الکترونیکی استان است که ایجاد اشتغال را نیز در پی دارد، مطرح کرد: پست می‌تواند به رونق بازارهای محلی و خُرده‌بازارها کمک کند که در این عرصه شاهد افزایش حجم کالاهای صادراتی تویسرکان از اواخر شهریورماه تا اواخر آذرماه هستیم؛ به‌نوعی که حجم ترافیک تویسرکان در این بازه زمانی به‌دلیل صادرات گردو افزایش پیدا کرده و بیش از سه برابر می‌شود.

مدیرکل پست استان همدان در بخش پایانی این جلسه در رابطه با شکایات از شرکت پست نیز اذعان کرد: درصورت بروز خطا تا 48 ساعت باید غرامت مربوطه را پرداخت کنیم که در این راستا در سال جاری 39 مورد جبران خسارت داشته‌ایم.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط سپهرآنلاین در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب سپهرغرب با ذکر منبع امکان پذیر است.

قدرت گرفته از سیستم مدیریت تحریریه و خبرگزاری "سی رخ"